Už mi to lezie na nervy. Je to iba ďalší dôvod na hystériu, pustil sa Baránek do kritikov Trumpa pre klimatickú dohodu

4. 6. 2017 7:00

Po tom, ako sa rozhodol americký prezident Donald Trump odstúpiť od klimatickej dohody, sa spustila vlna analýz a dôvodov, prečo jeho rozhodnutie bolo zlé. Politický analytik Ján Baránek však vidí iba ďalší dôvod na hystériu, pričom sa podľa neho zdôrazňuje iba jedna stránka veci.

Už mi to lezie na nervy. Je to iba ďalší dôvod na hystériu, pustil sa Baránek do kritikov Trumpa pre klimatickú dohodu
Foto: TASR
Popis: Americký prezident Donald Trump
reklama

Spojené štáty sa rozhodli odstúpiť od klimatickej dohody, ktorú sa podarilo vlani na jeseň dosiahnuť na summite v Paríži. Oznámil to prezident Donald Trump a z Európy sa na šéfa Bieleho domu zniesla vlna kritík. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dokonca povedal, aby sa Európska únia nesprávala ako vazali Američanov. Viac sme o tom písali TU.

Dokonca newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil plán na založenie Americkej klimatickej aliancie, do ktorej by sa mali zapájať niektoré štáty USA na protest proti Trumpovmu odstúpeniu. Viac sa dočítate TU.

Politický analytik Ján Baránek však vidí iba ďalší dôvod na hystériu. Problém je podľa neho zložitejší, ako sa javí z jednostranných reakcií jednej časti spektra, pričom sa k tejto téme vyjadrujú aj takí, ktorých nazýva „všeznalých laikov“.

„No a máme tu ďalší dôvod na hystériu. Už vlastne prepukla. Trump odstúpil od Parížskej klimatickej dohody. Keď som čítal reakcie, neveril som vlastným očiam. Teda reakcie politikov, analytikov a novinárov. Nie klimatológov, nebodaj klíma-skeptikov z ich radov. Ale všeznalých laikov. Navyše, len sem-tam je zmienka, že Turmp chce rokovať o novej dohode, ktorá by mala byť k USA spravodlivejšia. Problém je podstatne zložitejší, ako sa javí z jednostranných a jednoznačných reakcií jednej časti spektra,“ napísal analytik na svojom Facebooku, pričom dodáva, že ani jeden z nás nie je k tejto téme povolaný.

Podľa Baránka existuje dosť veľká časť vedcov, ktorí tvrdia, že vplyv človeka na klímu je prehnaný a prichádza tu len ku striedaniu cyklov. „Ešte skôr, ako začnete ´odborne´ reagovať, naštudujete si - aspoň letmo argumenty druhej strany. Teraz ´nekopem´ za Trumpa, ale za objektivitu. Zasa čítam len jeden názor. Už mi to lezie na nervy,“ dodáva Baránek, ktorý sa sťažuje, že sa nikde nedočítal, v čom je pre Ameriku dohoda nevýhodná.

„Na záver iba perlička, aby ste o zložitosti problému mali akú-takú predstavu: Podľa jednej dánskej štúdie 15 najväčších tankerov na svete vyprodukuje za rok viac emisií ako všetky autá sveta. P. S.: Prosím vás, rozlišujte dôvody jednotlivých signatárov dohody - ich ekonomické záujmy a snahu reálne chrániť prírodu,“ uzavrel analytik.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Vlaňajší rekord: na Slovensku sa urobilo 259 transplantácií. Predbehli sme Nemecko

12:55 VIDEO Vlaňajší rekord: na Slovensku sa urobilo 259 transplantácií. Predbehli sme Nemecko

V priebehu roka 2019 sa na Slovensku realizoval rekordný počet 259 transplantácií, takmer 200 sa týk…