Už je oheň na streche. Fico zlyhal. Čo spravila opozícia? EÚ jadro nás poslalo do... Neúspech s Európskou liekovou agentúrou vytočil politikov

21. 11. 2017 9:15

Ešte včera ráno bolo Slovensko horúcim kandidátom na nové sídlo prestížnej európskej inštitúcie. V poobedňajšom rokovaní však Rada EÚ rozhodla, že Európska lieková agentúra (EMA) u nás nakoniec nebude. Opozičné strany pripisujú vinu za náš neúspech Robertovi Ficovi. Beňová si svojho straníckeho šéfa bráni a Susko s Druckerom smútia.

Už je oheň na streche. Fico zlyhal. Čo spravila opozícia? EÚ jadro nás poslalo do... Neúspech s Európskou liekovou agentúrou vytočil politikov
Foto: TASR/AP Photo/Frank Augstein
Popis: Sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) v Londýne
reklama

SaS považuje výsledky hlasovania o budúcom sídle EMA za neúspech slovenskej diplomacie vlády Roberta Fica. Podľa nich sa ukázalo, že nestačí len proklamovať záujem Slovenska o hlbšiu európsku integráciu, ale treba robiť reálne kroky, ktoré zo Slovenska urobia rešpektovaný štát Európskej únie. „Teda štát, ktorý má nízku korupciu, ctí si spravodlivosť, má prehľadný regulačný rámec.“ Vo všetkých týchto oblastiach podľa SaS Ficova vláda zlyháva.

Na druhej strane najsilnejšia opozičná strana priznáva, že Slovensko a Bratislava sa doteraz zaobišli aj bez tejto agentúry, takže život ide ďalej. „Len občania by mali vedieť, že vláda Roberta Fica poškodzuje Slovensko a treba ju po nasledujúcich voľbách vymeniť," napísali v stanovisku saskári.

Predseda OĽaNO Igor Matovič (vľavo) a vpravo predseda SaS Richard Sulík Zdroj: TASR

Hnutie OĽaNO rovnako považuje prehru Slovenska v boji o nové sídlo Európskej agentúry pre lieky za zlyhanie súčasnej vládnej koalície. Matovičovci pritom podotýkajú, že sídlo agentúry na Slovensku mohlo prispieť k rozvoju odvetvia a mohlo poskytnúť lepšie príležitosti pre naše univerzity a výskumníkov. Navyše, zamestnanci európskych agentúr sú zväčša vysokokvalifikovaní pracovníci a celkový ročný rozpočet agentúry je viac ako 322 miliónov eur.

„Na túto príležitosť sme upozorňovali hneď po referende vo Veľkej Británii, no naša vláda sa zobudila už keď bolo neskoro a viaceré krajiny začali aktívne lobovať a získavať podporu na presídlenie agentúry. Je to o to väčšia škoda, že v EÚ sa takéto agentúry zvyčajne rozdeľujú do krajín, ktoré ešte žiadnu agentúru ani inštitúciu EÚ nemajú,“ vyjadrilo svoje sklamanie OĽaNO. Slovensko je pritom jednou z posledných takýchto krajín.

Prehru Slovenska v boji o liekovú agentúru okomentoval prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti aj Milan Krajniak z hnutia Smer rodina. „Premiér tvrdí, že chceme do jadra, ale EÚ jadro nás poslalo do... Napriek tomu, že Slovensko nie je sídlom žiadnej európskej inštitúcie, nedostali sme ani Európsku liekovú agentúru. Je to fér? Nie je, ale také sú európske elity. Pamätajte si to,“ vyzval.

Zdroj: Facebook / Posledný križiak Milan Krajiak

Opozícii by prispelo trochu pokory

Europoslankyňa za Smer Monika Beňová vyčíta opozícii pokrytectvo. „SaS a OĽaNO sa zas raz blysli analýzou rozhodnutia o EMA. Tak by som sa ctenej opozície chcela opýtať, čo oni spravili pre podporu kampane SR v boji o agentúru,“ napísala poslankyňa na svojom profile na sociálnej sieti. „Chápem, že o európskej politike väčšinou len niečo čítajú v médiách, ale aspoň teda v skratke, poradím rada jednej z tieňových vlád. Agentúra EMA nebola vládnou záležitosťou, ale záujmom SR. Pre rozhodovanie o umiestnení agentúry sa sledujú rôzne informácie, pretože takéto rozhodnutie presahuje funkčné obdobie vlády,“ odkázala opozičným stranám Beňová.

„No a ak sa pozrieme na opozíciu, tak jej ´líder´ nevie, aké chce postavenie SR v EÚ, vie, že nechce byť solidárny so žiadnym zásadným európskym rozhodnutím, že ho nezaujíma spoločná daňová politika a pod. Opozícia by sa mala naučiť vnímať záujmy SR ako spoločné, a nie že čím horšie, tým lepšie. Trochu pokory by vám prospelo v opozícii,“ odkázala Beňová ešte v závere svojho statusu na adresu Richarda Sulíka.

Susko sklamaný, Drucker smutný

Z neúspechu Slovenska v súboji o EMA netají sklamanie ani naše ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Rezort zároveň pripomína, že sa tak stalo napriek vynikajúcej ponuke, ktorú spolu s ministerstvom zdravotníctva predložilo. „Život ale ide ďalej a nám nezostáva iné, len počkať si na meno víťaza a vysloviť presvedčenie, že bude dôstojným sídlom agentúry a že vytvorí všetky podmienky na to, aby bolo ďalšie fungovanie EMA bezproblémové," zhrnul hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

„Som smutný a sklamaný, že na prvé tri pozície sa nedostala žiadna krajina spomedzi nových členských štátov," uviedol na margo výsledkov hlasovania ešte v pondelok minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Podľa jeho slov zaúradovalo pri rozhodovaní hlavne "politikárčenie" a prevážili individuálne záujmy jednotlivých krajín nad celkovým posolstvom pre občanov Únie. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…