Útok, neútok, deportácie Afgancov z Nemecka budú pokračovať, vyhlásila Merkelová po bombovom útoku v Kábule

2. 6. 2017 10:44

Nemecká kancelárka Angela Merkelová včera vyhlásila, že deportácie neúspešných žiadateľov o azyl z Nemecka do Afganistanu budú pokračovať napriek bezpečnostným obavám po stredajšom ničivom bombovom útoku v Kábule.

Útok, neútok, deportácie Afgancov z Nemecka budú pokračovať, vyhlásila Merkelová po bombovom útoku v Kábule
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová
Útok na afganskú diplomatickú štvrť v Kábule, pri ktorom zahynulo najmenej 90 ľudí, je "príležitosťou zasa starostlivo zhodnotiť a analyzovať bezpečnostnú situáciu od provincie k provincii", povedala Merkelová.
 
Hodnotenie urobí ministerstvo zahraničných vecí, dodala kancelárka. Nemecké veľvyslanectvo v Kábule bolo totiž pri výbuchu vážne poškodené.
 
Merkelová uviedla, že je to aj otázka zamerania sa na utečencov, ktorí v Nemecku spáchali trestné činy, a pozorného preskúmania každého jednotlivého prípadu. "Pre mňa je to ponaučenie z minulosti," povedala.
 
Bombový útok v afganskej metropole opäť poslúžil v Nemecku na otvorenie debaty o plánoch vlády na vystupňovanie deportácií. Tieto plány vznikli po sérii teroristických útokov v krajine a vlne prípadov sexuálneho zneužitia a lúpeží žien počas novoročných osláv v roku 2016 v Kolíne nad Rýnom.
 
V minulosti väčšina Afgancov, ktorých žiadosť o azyl úrady zamietli, mohla zostať v Nemecku - dôvodom boli bezpečnostné hrozby v ich krajine. Avšak Berlín vlani označil niektoré časti Afganistanu za bezpečné pre návrat.
 
Politickí lídri zo stredoľavej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ultraľavicovej strany Ľavica (Die Linke) a ochranársky zameraných Zelených vyzvali aspoň na dočasné zastavenie deportácií do Afganistanu.
 
"Som presvedčený, že vo svetle včerajších udalostí by sme nemali (v deportáciách) pokračovať," vyhlásil šéf SPD Martin Schultz, ktorý stojí v čele kampane strany pred septembrovými parlamentnými voľbami.
 
Schultz tiež vyzval ministerstvo zahraničných vecí, aby po stredajšom krvavom bombovom útoku prehodnotilo bezpečnostnú situáciu v Afganistane.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

0:02 Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

Mladíci ubili v bavorskom Augsburgu hasiča. Stalo sa tak, keď odchádzal z vianočných trhov a požiada…