Útok na Luciu Bílú za výzvu „zamknite hranice na sto západov“ aj strach povedať názor. Je to taká normalizačná speváčka, zaznelo

11.1.2017 0:01

„Veľmi by som si priala, aby boli naše hranice zamknuté na sto západov. Česko je náš domov, naše hniezdo, naše zázemie...“ zverila sa v sobotňajšom rozhovore pre Magazín Právo speváčka Lucie Bílá. A hneď za to zožala ovocie. „Keby bola v minulom režime, tak je takým typicky normalizačným umelcom, pretože raz pomáha Václavovi Klausovi, druhýkrát Zemanovi. Ju priťahuje moc...“ reaguje na to pre Parlamentné listy napríklad politička a herečka Táňa Fischerová. Iní ale s názormi speváčky zase súhlasia.

Útok na Luciu Bílú za výzvu „zamknite hranice na sto západov“ aj strach povedať názor. Je to taká normalizačná speváčka, zaznelo
Foto: TASR
Popis: Lucie Bílá
Lucie Bílá rozhodne vie svojich fanúšikov prekvapiť. Pred časom sa médiá opájali jej slovami ku kauze, ktorá vznikla po tom, čo skupina Ortel aj jej frontman prevzali na slávnosti Českého slávika ocenenia.
 
Sálu divadla vtedy opustil na protest spevák Radek Banga alias Gipsy CZ. Bílá ho však skritizovala a povedala, že takýto prejav bol zbytočný.
 
Žijeme v krásnej krajine, kde by sme si mali vážiť jeden druhého. Gesto Radka Bangu bolo veľmi zbytočné. Sú veci, ktoré sa nehovoria verejne, ale mali by sa hovoriť v súkromí,“ reagovala vtedy Bílá na protestný odchod Bangu zo sály Karlínskeho divadla.
 
Mnohí však nad jej otvoreným vyjadrením krčili ramenami.
 
Bola som pozvaná na slávnostný večer a ani vo sne by mi nenapadlo niekomu hovoriť, že tam nepatrí. Žijeme v právnom štáte a ak právo dovolí, aby niekto tvoril, čo tvorí, a aby sa aj podľa seba obliekal, tak mne neprináleží ho súdiť,“ vysvetlila teraz Bílá pre Magazín Právo.
 
V tom istom rozhovore sa ale okrem hudby rozhovorila ešte aj na inú nôtu.
 
Myslím, že v ľuďoch rastie strach. Ja ale verím v dobré konce. Žijeme v nádhernej krajine, ktorú by som nevymenila za žiadnu na svete. Je naša a nemali by sme sa o ňu len tak s niekým deliť,“ odpovedala totiž na otázku, či si myslí, že je rasizmus a vôbec nenávisť k akejkoľvek odlišnosti u nás na vzostupe.
 
Na otázku, čo nás v súčasnosti najviac ohrozuje a čoho sa najviac bojí, dodala: Keby mi niekto zazvonil pri dverách a ja som cítila, že tým ohrozím svojho syna, svoju rodinu, nepustím ho domov a nikto ma k tomu nedonúti. Veľmi by som si priala, aby boli naše hranice zamknuté na sto západov. Česko je náš domov, naše hniezdo, naše zázemie. Nesmieme ho stratiť. Ja som zachránila malý kulturáčik a mrzí ma, že som taká malá, že tu nemôžem urobiť viac.
 
Reakcie iných umelcov na seba nenechali čakať.

Je priťahovaná mocou

Dlhodobo sledujem, že je Lucie Bílá vlastne takou normalizačnou speváčkou... Keby bola v minulom režime, tak je takým typicky normalizačným umelcom, pretože raz pomáha Václavovi Klausovi, druhýkrát Zemanovi. Ju priťahuje moc a vždy vlastne hovorí to, čo táto moc, ktorá je pre mňa osobne veľmi jednostranná a zúžená, a tiež škodlivá, chce počuť. Vždy sa k tomu uchyľuje,“ zmienila sa tvrdo herečka a politička Táňa Fischerová.
 
 
Táňa Fischerová. Zdroj: Facebook, Prezidentka Táňa Fischerová
 
Celý rozhovor s Bílou ale nečítala, a tak sa k jej ďalším odpovediam vraj cielene vyjadriť nemôže.
 
Čím viac má človek možnosť osloviť mnoho ľudí naraz, tým viac musí byť opatrný na vlastné slová. Pretože si musí uvedomiť, že môžu navádzať ďalších ľudí na zlú cestu,“ spomenula všeobecne Fischerová s domnienkou, že uvedomelý človek nepracuje navonok so strachom a s podvedomými citmi, lebo to všetko ho potom ohrozuje v jeho vývoji.
 
Aj preto má byť hore, na tom prezidentskom mieste, bytosť múdra a uvážlivá, za ktorú nepovažujem ani Václava Klausa, ale ani Miloša Zemana. Je ale mnoho tých, ktorí sa k nim prichýlia a potom šíria bezmyšlienkovité veci, ktoré sú podľa môjho názoru pre spoločnosť škodlivé,“ dodala.

Áno, našu krajinu máme chrániť!

So slovami Bílej súhlasím. Som s ňou zajedno v tej myšlienke, že máme chrániť svoju krajinu. My sa o ňu môžeme deliť len s ľuďmi, ktorí tu chcú žiť za rovnakých podmienok ako my a chcú sa tu u nás správať slušne, a budú mať tú našu krajinu rovnako radi ako my a pracovať pre ňu,“ pokýval súhlasne k myšlienkam Bílej režisér, zastupiteľ a predseda Obce spisovateľov Tomáš Magnusek.
 
A okamžite si spomenul na kvóty zo strany EÚ, ktoré každej členskej krajine prikazujú, koľko si k sebe má vziať migrantov. Podľa režiséra je to hlúposť, lebo mnohým z radov imigrantov sa do ČR ani nechce.
 
Pred Bílou ale tak trochu dáva klobúk dole, lebo povedať na rovinu svoj názor v dnešných časoch nie je práve jednoduché.
 
Čím viac sa budú tie hlavné, mainstreamové médiá zastávať jednej strany, tým viac sa ľudia budú báť hovoriť, čo si myslia, a odmietať veci idúce mimo hlavný prúd. Alebo naopak. Keď dám priestor v nejakej relácii jednej skupine, potom by som mal dať aj priestor tej druhej. Inak to zaváňa niečím, v čom sme žiť nechceli,“ pripomenul režisér nedávno odvysielanú reláciu Šou Jana Krausa, kde sa umelci verejne zomkli okolo Jiřího Bradyho, ktorý nedostal od Miloša Zemana vyznamenania.
 
 
Jiří Brady. Zdroj: Facebook, Oslava státního svátku v podhradí
 
Aj medzi umelcami je pár odvážnych ľudí, ktorí síce povedia, čo nosia v srdci, ale potom je tiež veľa tých, ktorí sa boja povedať čokoľvek nahlas, lebo majú hrôzu z toho, že potom by trebárs s nimi nikto nehovoril. Ako je možné, že jeden herec povie, koho bude voliť, a potom ho nejaký spisovateľ začne vláčiť médiami so slovami, že je to debil a že už s ním nikdy neprehovorí? To sa na mňa nehnevajte, buď mám niekoho rád pre jeho osobné kvality, pre jeho prístup k práci a k životu a potom je mi jedno, koho bude voliť...
 
Rozvášnená debata o imigrantoch ale podľa Magnuska v ČR nikdy neutíchne, a to hlavne pre zvyšujúci sa počet teroristických útokov v Európe.
 
Ide o to, aby každý sám za seba robil najlepšie to, čo vie, a potom vedel uchrániť seba a svoju rodinu a pomáhal len tým, ktorí si to zaslúžia,“ doplnil k tomu.

Nakoniec zničia životy všetkým, teda aj pôvodným obyvateľom Európy

Spevák Martin Maxa je podobného názoru. Príliv migrantov je podľa neho v Európe nekontrolovateľný a to je nebezpečné.
 
Rozhodne by som súhlasil s tým, že pozvať do Európy nekontrolovane také veľké množstvo utečencov je veľmi neprezieravé. Ja som inak empatický človek a chápem, že keď je niekde vojna, tak že sa tam ľuďom zle žije a nie je to tak pre nich jednoduché, ale vyriešiť to tak, ako to vyriešila Merkelová, je zverstvo a ničomu to nepomôže,“ nečuduje sa slovám Lucky Bílej Maxa.
 
Podľa neho by bolo bývalo lepšie týmto ľuďom pomáhať na území, ktoré je im blízke.
 
Oni sú iná nátura, nikdy sa neasimilujú do našej spoločnosti a zničí to potom životy všetkým, teda aj pôvodným obyvateľom Európy,“ zdôraznil.
 
Ja by som s Luckou Bílou v zásade súhlasil, ale volil by som inak tie slová zamknúť sa na sto západov'. Chrániť si hranice je síce nutné, len inou cestou. Proste si tú selekciu lepšie premyslieť, pretože pozvať si sem teroristov nie je práve dobrý nápad. Je ale nutné mať pre ľudí, ktorí sú v núdzi, oči a uši otvorené, ale zároveň je nutné mať viac informácií o tých ľuďoch, ktorí o azyl žiadajú,“ dodal spevák.
 
Je to jej názor, nemožno nič iné, než ho rešpektovať, ale ja osobne som šťastný, že sú hranice otvorené,“ uviedol herec Václav Vydra s tým, že je rád, keď niekto povie bez obmedzenia svoj názor, nech je akýkoľvek.
 
Strach je najhoršia vec vo všeobecnom smere. Síce sa treba brániť a predchádzať veciam, ale nie za cenu nejakého zásadného obmedzenia slobody. Bezpečný svet neexistuje,“ reagoval herec na slová Bílej o hraniciach zamknutých na sto západov.

Čok: Vrelo s ňou súhlasím!

Ak je odpoveď chápaná ako reakcia na utečeneckú krízu alebo akokoľvek sa to nazýva, súhlasím v tomto zmysle s Luckou,“ uviedol hudobník a spevák Vilda Čok.
 
Na otázku Parlamentných listov, či je potrebné dnes niečo také hovoriť nahlas, keď už si to myslia skoro všetci, rezolútne dodal:
 
Myslieť si to a nehovoriť o tom je nemorálne. Je potrebné, aby sa k tomu vyjadrila nielen všeobecná verejnosť, ale aj celebrity. Je podstatné, že sa k tomu vyjadrujú v priebehu tohto obrovského problému, pretože aktívne podporia zatiaľ laxné politické rozhodovanie. Zatiaľ ide síce o prevenciu, ale práve preto musí byť aktívne podporená, a to skôr, než bude neskoro.
 
Nech si každý hovorí, čo chce, aj keď s tým, čo uviedla, až tak úplne nesúhlasím. Tieto veci sa pritom riešia už dlhšiu dobu, k ničomu konkrétnemu sa ale nemôže nikdy prísť, pretože to je značne zložitá vec,“ zareagoval krátko na uzamknuté hranice“ režisér Vít Olmer.
 
Rozhovor s Bílou ani on nečítal a je tak pre neho ťažké čokoľvek bližšie k slovám speváčky povedať. Všeobecne sa však nazdáva, že tých, ktorí sa neboja niečo ostrejšie a rozporuplnejšie povedať nahlas, je hlavne medzi umelcami vždy len hŕstka.
 
Práce je málo, no tak sa boja! To je jasné. Ja som ale vždy povedal všetko na plnú pusu a potom som si to odskákal...“ dodal Olmer.
 

Známy český režisér Vít Olmer. Zdroj: Facebook, Filmy, filmaři, hlášky.

Hranice tu sú predsa na to, aby boli strážené!

Herca Martina Zounara slová Bílej nijako nepohoršili, skôr naopak. Avšak pozitívne hodnotí prevažne jej reakciu na odchod Radka Bangu zo sály pri odovzdávaní cien Český slávik.
 
Ja som si vypočul texty toho Róma (Bangu) a musím povedať, že keby si to pustila moja osemročná dcéra a počula, čo on tam hovorí a spieva... Tak to nemá čo dočinenia s nejakou umeleckou produkciou . Ten človek je tak pre mňa bezvýznamný a aj ten jeho protestný odchod...“ dáva za pravdu českej slávici.
 
A čo sa týka jej slov o hraniciach?
 
Hranice tu sú predsa na to, aby boli strážené, a je to vstup do našej krajiny. No a keď chce niekto vstúpiť, tak by mal aj zaklopať či zazvoniť! A povedať dobrý deň, ja idem v mieri. Sú krajiny, ktoré sú tiež únijné, napriek tomu tam hranice strážia policajti a náhodne kontrolujú. Nie kufre alebo či veziete eurá, tá doba je dávno preč. Ale každopádne by mali kontrolovať, ako sú naložené nákladiaky, prečo sú preťažené, prečo nemajú 40 ton, ale 60, a či neničia naše cesty. Mali by kontrolovať podozrivé autá, ktoré nemajú techničák. Policajti na hraniciach by nemali dovoliť voľnú migráciu, pretože v tom dave nie sú len tí, ktorí potrebujú pomôcť, v tom dave sa anonymne stratí aj gauner, grázel či vrah, ktorý utiekol z väzenia, a to nemôžete dohľadať. Ja si myslím, že v tejto chvíli je povinnosťou našej republiky (Česka, pozn. red.) a vlády, aby naša krajina bola chránená, keďže nebol dobrý nápad tá otvorená náruč pani Merkelovej,“ predniesol Zounar.
 
Upozornil na jednu zaujímavú vec, ktorú videl v Maroku, ktoré celé prešiel: Videl som tam tie chatrče z hliny a vlnité plechy a hovoril som si, akí sú to chudáci, že tak žijú. Ale potom zistíte, že v hlinenej chatrči majú satelit a mrazničku, kde majú tyčinky Mars a zmrzliny. Už im ale nenapadne, aby si postavili nejaké slušnejšie bývanie. Asi je im to jedno, týchto ľudí jednoducho nezmeníte. Žijú tam tak po stáročia a ja by som ich tam nechal. Čo tu budú robiť?
 

Herec Martin Zounar. Zdroj: Facebook, Přístav

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Olga Böhmová

Ďalšie články z rubriky

Najväčšími favoritmi prezidentských volieb sú zatiaľ Mistrík a Harabin. Predpovedný model to ukazuje jasne

0:01 Najväčšími favoritmi prezidentských volieb sú zatiaľ Mistrík a Harabin. Predpovedný model to ukazuje jasne

Kto vyhrá prezidentské voľby na Slovensku v roku 2019? Najväčšie šance zatiaľ majú Robert Mistrík a …