Útok Afričanov na hranice španielskej enklávy: Teraz dobre počúvajte, ako sa k tomu vyslovia inštitúcie EÚ, varuje Petráček

    0
    Sídlo Európskej komisie v Bruseli (Autor: TASR)

    Ceuta a Melilla sú španielske enklávy v Maroku. Sú teda územím EÚ, na ktoré sa vzťahujú pravidlá Schengenu. Migranti majú pocit, že pochodom na Ceutu majú lepšiu šancu preniknúť do Európskej únie. Lenže je tu jeden detail, na ktorý sa treba podľa Petráčka pozrieť. Ľudia, ktorí sa snažia preniknúť do Ceuty, nie sú utečenci topiaci sa v hlbinách Stredozemného mora. Aby prenikli do Ceuty, nezdráhajú sa použiť násilie, ako ukázal nedávny prípad. Migranti dokonca neváhali použiť provizórne plameňomety. A podľa toho sa k nim treba správať, uvádza Petráček.

    „Občania EÚ by mali vedieť, ako sa k tomu vyslovia úniové orgány. Je plot na španielskej vonkajšej hranici EÚ (stojí tam od roku 1993) rovnako odsúdeniahodný ako ten na maďarskej vonkajšej hranici? (V roku 2015 ho hovorkyňa Európskej komisie prirovnala k berlínskemu múru.) Ak áno, ak tu neplatí dvojaký meter voči Madridu a Budapešti, malo by byť Španielsko za svoj plot kritizované rovnako tvrdo ako Maďarsko. Malo by sa povedať aj to, pred akou vojnou títo utečenci cez Maroko utekajú. Ak nie, nech sa jasne povie, že ide o násilný útok na vonkajšiu hranicu EÚ – a tá nech požiada Maroko o spoluprácu. Alebo azda Maroko vníma ako sfanatizované pásmo Gazy, odkiaľ radikáli útočia na hraničný plot a západná ľavica im ešte tlieska?“ spýtal sa komentátor.

    Španielske úrady by podľa Petráčka mali prikročiť k dôkladným kontrolám vo svojich enklávach a v prístavoch, cez ktoré sa môžu migranti dostať do Európy. Ak španielske úrady túto dôkladnú kontrolu zanedbajú, podľa komentátora tým v podstate pochovajú Schengen.

    Celý text nájdete na webe Lidovky.cz.

    - Reklama -