Útočník z policajnej centrály v Paríži vyznával radikálny islam: Toto sa udialo pred masakrou

5. 10. 2019 17:26

AKTUALIZOVANÉ Oznámil to v sobotu vyšetrovateľ z protiteroristickej prokuratúry Jean-Francois Richard, ktorého slová citovali agentúry AFP a DPA.

Útočník z policajnej centrály v Paríži vyznával radikálny islam: Toto sa udialo pred masakrou
Foto: TASR/YouTube
Popis: Na kombosnímke zľava útočník identifikovaný ako Mickaël Harpon a budova parížskeho policajného ústredia po útoku
reklama

Počítačový expert, ktorý vo štvrtok v policajnom ústredí v Paríži dobodal na smrť troch policajtov a administratívnu pracovníčku, bol stúpencom radikálnej interpretácie islamu a bol v kontakte s členmi hnutia saláfistov — prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu.

Štyridsaťpäťročný útočník, identifikovaný ako Mickaël Harpon, sa narodil na francúzskom zámorskom území v Martinik. Pracoval na oddelení zameranom na zhromažďovaní informácií o radikalizácii džihádistov.

Podľa Ricarda asi pred desiatimi rokmi konvertoval na islam. Pred svojím činom si so svojou manželkou, ktorá nepatrila medzi záujmové osoby polície, vymenili 33 správ výlučne náboženského charakteru.

Zmenil tiež spôsob obliekania, chcel sa prestať stretávať so ženami a pred jedným kolegom vyjadril súhlas s útokom islamistov na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo z januára 2015.

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner (uprostred) a parížsky policajný prefekt Didier Lallement (vpravo) počas tlačovej konferencie pred parížskym policajným ústredím 3. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

Asi pol hodinu pred útokom si kúpil dva nože — kovový kuchynský nôž s 20-centimetrovou čepeľou a keramický nôž na ustrice. Voči svojim obetiam postupoval páchateľ s mimoriadnou brutalitou, čo ukázala pitva ich tiel.

Po útoku bola zadržaná aj útočníkova 38-ročná manželka a jej väžba bola predĺžená, uviedla televíza BFM. Vyšetrovanie prípadu prevzala v piatok protiteroristická prokuratúra PNAT.

Francúzska opozícia požaduje zriadenie parlamentného vyšetrovacieho výboru. Takýto návrh chce v utorok predložiť zástupca Republikánov (LR) v parlamente Christian Jacob.

Ďalší konzervatívni poslanci obvinili ministra vnútra Christopha Castanera, že klamal o radikalizácii útočníka, keď bezprostredne po útoku tvrdil, že páchateľ nebol v hľadáčiku bezpečnostných zložiek. Dôkazy však nepredložili.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koronavírus vyčíňa v Taliansku: Dve stovky nakazených, jedenásť mŕtvych. A nikto netuší, kde sa tam vzal

8:08 Koronavírus vyčíňa v Taliansku: Dve stovky nakazených, jedenásť mŕtvych. A nikto netuší, kde sa tam vzal

V Taliansku sa zatvárajú múzeá, rušia sa futbalové zápasy či sa obmedzuje doprava. Server CNN prišie…