Utečenci, vitajte, reagujú na násilnosti v Kolíne feministky. Nemci sú vraj horší ako imigranti

8. 1. 2016 16:00

Reakcie na novoročné sexuálne útoky a krádeže v Kolíne nad Rýnom boli väčšinou jednoznačné. Spoločnosť aj médiá tieto incidenty odsúdili ako akt násilia, ktorý by sa už nemal opakovať. Skupinka nemeckých feministiek má však na sériu incidentov trochu iný názor a otvorene vystúpili proti islamofóbii.

Utečenci, vitajte, reagujú na násilnosti v Kolíne feministky. Nemci sú vraj horší ako imigranti
Foto: Twitter/RefugeesWelcomeOtt
Popis: Som feministka a proti islamofóbii. Utečenci, vitajte. Aj toto je reakcia na násilnosti v Kolíne

Mladá žena stojí s kartónovým transparentom v parku, na ktorom je napísané: Som feministka a bojujem proti islamofóbii. Nedá sa nevšimnúť čierno-žltá nálepka s nápisom: Vitajte, utečenci. Mladé nemecké feministky poukazujú na fakt, že sexuálne útoky na ženy sa dejú každú chvíľu. Táto problematika nie je len o cudzincoch.

„Nikto sa nezaoberá tým, že toto sa deje ženám každý deň,“ prezradila aktivistka Tanja, ktorá zorganizovala protest pred centrom Multi Kulti len pár kilometrov od spomínaných silvestrovských útokov. Tanja podčiarkuje fakt, že takéto incidenty sú tu na dennom poriadku a boli tu dávno predtým, ako sa o utečencoch či imigrantoch začalo hovoriť vo veľkom.

Nemec či imigrant

„Ľudia z toho vyrobili politický príbeh. Snažia sa presunúť ohnisko na utečencov. No v skutočnosti nikto nepočúva, čo chceme povedať. Ženy znášali pouličné násilie už dávno pred príchodom utečencov,“ hovorí Tanja. Podotýka, že centrum Multi Kulti bolo výborným miestom, kde sa stretávali ľudia rôznych národností a farby pleti, od Turkov cez Sýrčanov až po Nemcov. Podľa jej pohľadu je pre nemecké ženy oveľa viac nebezpečný rodený Nemec ako nejaký imigrant.

„Utečenci sú v súčasnosti horúcou témou. Média o tom stále informujú, ale takéto veci sa dejú po celý čas. Nemci ženy tiež obťažujú a znásilňujú,“ vysvetľuje feministka. Prezradila, že na kolínskej stanici počas osudnej noci mala tiež svojich priateľov. Podľa nej je táto téma zneužívaná hlavne politikmi na ich vlastné účely.

Reakcie na incidenty

K téme sa vyjadril aj magazín Prospect, v ktorom sa jeden pisateľ vyjadruje k problematike feministiek a nedávnych útokov. „Feministky sa spájajú hlavne s ochranou marginalizovaných skupín a menšín. Niektoré ženy sa o týchto udalostiach boja hovoriť, lebo nechcú, aby sa proti utečencom podnecovalo násilie. Nemôžem povedať, že by som ich za toto vinil,“ hovorí a dodáva, že dúfa, že tí, ktorí sú vinní z útokov na kolínskej stanici, ale aj v iných mestách, sa čoskoro dostanú do rúk spravodlivosti. O problematike informoval zahraničný portál Breitbart

Médiá po celej Európe od Nového roka informujú o rôznych útokoch a incidentoch, ktoré údajne zapríčinili cudzinci. Vo viacerých prípadoch svedkovia potvrdili, že išlo o mužov hovoriacich po arabsky. Ohniskom či jadrom incidentov sa stal Kolín nad Rýnom, kde došlo k znásilneniam a krádežiam v priestoroch železničnej stanice či jej okolí. Tieto udalosti nenechávajú chladných ani politikov. Dôkazom toho sú aj ostré slová premiéra Roberta Fica zo štvrtkovej mimoriadnej tlačovej besedy. Na nej sa ostro vyjadril k tematike a vyhlásil, že sa bude snažiť, aby na Slovensku nevznikla ucelená moslimská komunita.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Kiska reaguje na obvinenia, útočí na políciu, vysvetľuje aj Lipšic. Polícia ukazuje na znalecké posudky

15:14 VIDEO Kiska reaguje na obvinenia, útočí na políciu, vysvetľuje aj Lipšic. Polícia ukazuje na znalecké posudky

Polícia obvinila exprezidenta Andreja Kisku pre daňovú kauzu jeho firmy KTAG. TASR to potvrdil hovor…