Ústavný súd odmietol sťažnosť údajného teroristu Aslana Jandieva

10.8.2018 11:05

Ústavný súd (ÚS) Slovenskej republiky odmietol sťažnosť Aslana Achmetoviča Jandieva. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa ÚS Martina Ferencová, dôvodom bol nedostatok právomoci ÚS na prerokovanie sťažnosti. Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať opravný prostriedok.

Ústavný súd odmietol sťažnosť údajného teroristu Aslana Jandieva
Foto: archív
Popis: ILUSTRAČNÁ SNÍMKA

ÚS o tom rozhodol v senáte zloženom z predsedu Rudolfa Tkáčika a sudcov Jany Baricovej a Mojmíra Mamojku na neverejnom zasadnutí senátu v utorok 7. augusta. Slovensko vydalo Jandieva do Ruska v utorok 17. júla.

 Ako ÚS vo zverejnenom uznesení uvádza, Jandiev namietal porušenie jeho základných práv zásahom Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstva vnútra SR, Úradu medzinárodnej spolupráce Prezídia Policajného zboru a Národnej ústredne Interpol pri realizácii úkonov smerujúcich k jeho vydaniu do Ruskej federácie (RF) v rozpore s neodkladným opatrením Výboru OSN pre ľudské práva z 21. júna.

Výbor od Slovenska žiadal pozastavenie vydanie z dôvodu preskúmania, či mu v Rusku nehrozí mučenie alebo zlé zaobchádzanie. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR uviedlo, že ak by Slovensko nevydalo Jandijeva hľadaného pre podozrenie z terorizmu do RF, muselo by ho prepustiť z vydávacej väzby. To by vzhľadom na obvinenia, ktorým čelí, podľa rezortu predstavovalo bezpečnostné riziko.

Podľa informácií Amnesty International Jandiev ušiel z Ingušska a 14. mája 2008 požiadal o azyl na Slovensku z dôvodu prenasledovania orgánmi činnými v trestnom konaní v Ingušsku a Severnom Osetsku. Jandijev tvrdí, že bol krivo obvinený z niekoľkých zločinov a mučením donútený k "priznaniu".

Vo februári 2011 podala Generálna prokuratúra Ruskej federácie žiadosť o jeho vydanie a uviedla, že bol obvinený z nasledujúcich trestných činov: činnosť v ozbrojenej skupine, nelegálne držanie a preprava strelných zbraní a výbušnín, teroristické činy a iné trestné činy. Slovenské orgány následne Jandieva zatkli a od roku 2011 bol vo väzbe.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico rozohráva politickú hru, Čaputova získava rešpekt a Kiska... Publicista hodnoti týždeň

0:00 Fico rozohráva politickú hru, Čaputova získava rešpekt a Kiska... Publicista hodnoti týždeň

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová bola na návštevách v Česku, Maďarsku a Poľsku kritická preto, …