Úspešnou kampaňou v Sýrii môžu Rusi podľa Asada zabrániť chaosu v celom regióne

6. 10. 2015 6:30

Sýrsky prezident Bašár Asad uviedol, že úspech ruského vojenského ťaženia je životne dôležitý pre záchranu Blízkeho východu. Vyhlásenie sýrskej hlavy štátu prišlo len deň potom, keď Moskva uviedla, že zintenzívni letecké útoky na pozície radikálov z Islamského štátu, ktorí majú pod kontrolou údajne až dve tretiny sýrskeho územia.

Úspešnou kampaňou v Sýrii môžu Rusi podľa Asada zabrániť chaosu v celom regióne
Foto: SITA
Popis: Sýrsky prezident Bašár Asad

Doterajšia, dvanásť mesiacov trvajúca, kampaň Západu a jeho spojencov z Arabského polostrova bola podľa Asada kontraproduktívna a pomohla iba „rozšíriť terorizmus“. Naopak, koalícia Sýrie, Ruska, Iránu a Iraku podľa sýrskeho prezidenta dosiahla významné pokroky v oveľa kratšom čase. „Musíme uspieť, inak budeme čeliť deštrukcii celého regiónu, nielen dvoch štátov,“ uviedol Asad v nedeľňajšom televíznom rozhovore na margo napätej situácie, ktorá vládne v Sýrii a Iraku.

Sýrsky prezident pochválil spoluprácu s Ruskom v čase, keď Moskva čelí kritike za svoje letecké útoky. Sýrska opozícia, podporovaná Západom a štátmi Perzského zálivu, je považovaná za umiernenú a práve jej predstavitelia tvrdia, že sú terčom ruských náletov. Kremeľ to popiera a trvá na tom, že cieľom ruských stíhačiek sú výhradne pozície radikálov z Islamského štátu. USA, Francúzsko a Veľká Británia svorne tvrdia, že ruské útoky majú za cieľ udržať Asada pri moci. „Rusi podporujú Asada a to je obrovská chyba, pre nich aj pre celý svet,“ uviedol pre agentúru Reuters britský premiér David Cameron.

Rusko trvá na svojom

Napriek medzinárodnej kritike nálety ruského letectva pokračujú. Len v nedeľu vzlietli stíhačky 20-krát a zasiahli 10 cieľov Islamského štátu. Medzi nimi aj tréningový tábor militantov či továreň na výrobu náloží pre samovražedných atentátnikov. „Podarilo sa nám prerušiť ich kontrolný systém aj logistické trasy a spôsobili sme militantom nemalé škody na infraštruktúre, ktorú používali v plánovaní teroristických útokov,“ uviedlo v stanovisku ruské ministerstvo obrany.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

16:40 Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol v súvislosti s utorkovou (28. 1.) akciou …