Uplatnenie objektívnej zodpovednosti na cudzincov bude jednoduchšie, tvrdí šéf odboru dopravnej polície

26. 1. 2019 20:00

Inštitút objektívnej zodpovednosti budú môcť policajti efektívnejšie uplatniť aj na vodičov zo zahraničia. Vďaka novej smernici Európskej únie (EÚ) sa systém zjednoduší. Informoval o tom riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR Ľuboš Rumanovský.

Uplatnenie objektívnej zodpovednosti na cudzincov bude jednoduchšie, tvrdí šéf odboru dopravnej polície
Foto: TASR
Popis: Ľuboš Rumanovský
reklama

"Využívanie objektívnej zodpovednosti sa vďaka nedávnemu preloženiu rozkazov o uložení pokuty do úradných jazykov členských štátov EÚ a odstráneniu iných technických problémov rozšírilo aj na zasielanie pokút držiteľom vozidiel do štátov EÚ," ozrejmil. Doplnil, že zjednodušenie jeho uplatnenia umožnilo najmä zavedenie európskej smernice, ktorá hovorí o cezhraničnej výmene informácií o správnych deliktoch.

V súčasnosti podľa jeho slov pracujú na tom, aby policajti nemuseli viac manuálne lustrovať v príslušných systémoch a spracovávať rozkazy, na základe ktorých následne posielajú informácie držiteľovi vozidla. "Tento systém je už v štádiu finalizácie. Budeme radi, keď bude plne automatizovaný, aspoň budú policajti na cestách a nebudú musieť sedieť v kancelárii, kde spracovávajú tieto údaje," povedal. Proces pokutovania cudzincov podľa Rumanovského aktuálne funguje v poloautomatizovanom režime, do pol roka by sa mal zautomatizovať úplne.

Zefektívnenie pokutovania predpokladá aj novela zákona o cestnej premávke, ktorú ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) predložila na pripomienkovanie. Vyplýva z nej, že policajti budú môcť zadržať tabuľku s evidenčným číslom vozidla, ak majiteľ dobrovoľne neuhradí pokutu. Rumanovský doplnil, že rovnako budú môcť dať autu papuču, aby mu zabránili v odjazde. Ozrejmil, že objektívna zodpovednosť sa v prípade cudzincov vzťahuje len na rýchlosť jazdy, prejazd na červenú a na príkaz Stop, daj prednosť v jazde. Doplnil, že dohoda o pokutovaní sa týka cudzincov z členských štátov EÚ.

Na Slovensku sa inštitút objektívnej zodpovednosti využíva od júla 2012. Ročne podľa polície zasiahne približne 8000 majiteľov áut.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…