Univerzitná štúdia potvrdila, čoho sa Merkelová bála

26.8.2018 19:00

Štúdia univerzity v Lipsku poukazuje na márnu snahu zavedených politických strán získať späť voličov, ktorí „utiekli“ k Alternatíve pre Nemecko (AfD).

Univerzitná štúdia potvrdila, čoho sa Merkelová bála
Foto: SITA
Popis: Angela Merkelová

Minuloročné voľby do Bundestagu priniesli CDU/CSU aj SPD veľké sklamanie. Zatiaľ čo kresťanskí demokrati dosiahli druhý najhorší výsledok v povojnovej histórii, socialisti získali za toto obdobie najmenej percent. „Kým CDU/CSU prišla o takmer milión voličov, SPD opustilo pol milióna stúpencov. Asi štyristotisíc voličov stratila Die Linke. Niektorí z nich nešli voliť, ale mnohí prebehli práve k AfD.“

Angela Merkelová aj ďalší politici sa od vlaňajšieho septembra netaja, že chcú svojich voličov získať späť. Prieskumy pred októbrovými voľbami v Bavorsku však žiadny návrat voličov nenaznačujú. A to isté potvrdzuje aj spomínaná štúdia z lipskej univerzity. „Predovšetkým CSU vyvolala rozruch, keď sa snažila v oblasti prisťahovaleckej politiky zaujať ešte tvrdšie postoje. Sociológovia z univerzity v Lipsku však na základe svojho prieskumu tvrdia, že snaha CSU aj ďalších strán bola zbytočná.“

V rámci analýzy vyhodnocovali názory a postoje 8 400 respondentov, ktorí dostávali otázky postupne od roku 2016. „Zo štúdie vyplýva, že voliči AfD boli v otázke prílevu utečencov oveľa viac negatívni ako nevoliči. Ak voliči odmietajú liberálnu prisťahovaleckú politiku, s najväčšou pravdepodobnosťou sa identifikujú práve s AfD,“ píše magazín Focus s poukazom na sociologickú štúdiu.

„Názory týchto voličov sa dnes nelíšia. Zavedené strany nemajú týmto ľuďom čo ponúknuť, aby ich presvedčili o návrate,“ konštatoval na otázku redakcie magazína Focus profesor z univerzity v Lipsku Holger Lengfeld, ktorý inicioval vznik celej štúdie. Autori štúdie dochádzajú k jednoznačnému záveru, že ak by chceli CDU/CSU či SPD získať späť svojich stratených voličov, museli by sa svojich liberálnych postojov v oblasti prisťahovaleckej politiky viac-menej vzdať.

Ale ako samotný Lengfeld dodáva, v takom prípade by tie strany zase riskovali, že sa od nich odvrátia existujúci voliči. A aj to je dôvod, prečo sú podľa autorov štúdie „prebehlíci“, ktorí teraz preferujú AfD, pre uvedené strany v podstate navždy stratení.

Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

19:23 Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v pondelok povedal, že Slovensko…