Unikli sme takpovediac o vlas, opisuje slovenský biskup svoju návštevu na hraniciach ISIS

7. 5. 2017 9:45

Slovenský biskup Jozef Haľko sa vydal na návštevu vojnou zničeného Iraku, kde operuje obávaná teroristická skupina Islamský štát, aby tam odovzdal finančnú pomoc na humanitárne projekty. Len o kúsok pritom unikol bombardovaniu na hraniciach územia ISIS.

Unikli sme takpovediac o vlas, opisuje slovenský biskup svoju návštevu na hraniciach ISIS
Foto: facebook: Biskup Jozef Haľko- oficiálna stránka
Popis: Biskup Jozef Haľko
reklama

Do Iraku šiel Jozef Haľko preto, že v rámci Konferencie biskupov Slovenska má na starosti utečencov aj Slovákov žijúcich v zahraničí. V krajine tak bol navštíviť Slovákov, ktorí sa ako dobrovoľníci starajú o tamojších utečencov. „V prvom rade som chcel ľudsky povzbudiť tých, ktorí pomáhajú ľuďom vyhnaných z vlastného domova,  ktorí stratili všetko a potrebujú pomoc,“ vyjadril sa v rozhovore pre topky.sk.

Slováci sa v Iraku angažujú najmä v oblasti zdravotníckej pomoci. Jedna skupina slovenských zdravotníkov pôsobí napríklad na klinike blahoslavenej sestry Zdenky Schellingovej. Ďalšia skupina Slovákov pracuje v utečeneckom tábore Dawodia, kde tiež poskytujú zdravotnícku starostlivosť na profesionálnej úrovni aj napriek sťaženým podmienkam utečeneckého tábora. Slovenskí dobrovoľníci však v oblasti napríklad aj budujú studne či pomáhajú študentom. Noví dobrovoľníci sú podľa biskupových slov stále vítaní a potrební.

Biskup zároveň navštívil v oblasti aj tie miesta, kde boli z peňazí slovenských veriacich podporené konkrétne humanitárne projekty. Niektoré miesta boli pritom doslova na hraniciach samozvaného Islamského štátu. Aj keď si uvedomoval isté bezpečnostné riziko, bezprostredné nebezpečenstvo mu podľa jeho vlastných slov nehrozilo. „No ale teraz sa dozvedám, že tie oblasti nedlho po našom odchode bombardovali Turci a letisko v Erbile uzavreli, takže sme unikli takpovediac o vlas,“ dodal biskup.

Blízka prítomnosť Islamského štátu je v oblasti pritom veľmi citeľná. Haľko navštívil počas svojho pobytu v krajine aj miestny dievčenský internát, ktorý pred niekoľkými mesiacmi prepadli teroristi z ISIS. „Niektoré dievčatá, skryté pod posteľami, prežili v takejto situácii až 18 hodín, kým sa im podarilo oslobodiť. Vedeli, že ak by ich islamskí teroristi odhalili, iste by sa to skončilo tragicky,“ porozprával biskup o nedávnej skúsenosti miestnych dievčat s teroristami.

Kresťania to majú podľa biskupa v krajine tiež stále ťažké, čo vychádza z toho, že ešte pomerne nedávno ich prenasledovali. „Je to možné vidieť aj z toho, že pri kresťanskom kostole sú vojenské hliadky,“ opisuje svoju skúsenosť. Slovensko pritom môže postihnutým kresťanom pomôcť v súčasnosti tým, že im u nás poskytne útočisko, ale aj už spomínanou dobrovoľníckou prácou v krajine. Tamojšie cirkevné autority považujú za najdôležitejšie nastoliť a obnoviť tie podmienky, na základe ktorých by sa utečenci mohli vrátiť do svojich domovov.

Jozef Haľko (52)

Je rímskokatolícky pomocný biskup a generálny vikár Bratislavskej rímskokatolíckej arcidiecézy a vysokoškolský profesor v odbore katolícka teológia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…