Únia v prípade amerických ciel na autá prijme odvetné opatrenia, uviedol šéf francúzskej diplomacie

13.7.2018 18:30

Minister zahraničných vecí Francúzska Jean-Yves Le Drian v piatok varoval Spojené štáty, že Európa prejde k odvete, ak by Američania zvýšili svoje clá na dovoz európskych automobilov. Uviedla tlačová agentúra Belga.

Únia v prípade amerických ciel na autá prijme odvetné opatrenia, uviedol šéf francúzskej diplomacie
Foto: TASR
Popis: Jean Yves Le Drian

"Ak sa zajtra rozhodnú vykonať rovnaké útoky (ako na oceľ a hliník) aj na automobily, Európa bude reagovať rovnakým spôsobom," vyhlásil Le Drian v rozhovore pre rádio RMC a televízny kanál BFMTV.

Podľa šéfa francúzskej diplomacie prezident USA Donald Trump nemá rád skutočnosť, že existuje spoločenstvo krajín s názvom Európska únia (EÚ), ktorá je solidárna a odhodlaná konať.

"Podniká iniciatívy v Európe, najmä v oblasti obchodu, ktoré môžu viesť k destabilizácii, ale Európa sa nenechá destabilizovať," skonštatoval Le Drian.

Minister upozornil, že Francúzsko trvá na tom, aby EÚ zostala zjednotená tvárou v tvár protekcionistickým hrozbám Donalda Trumpa, najmä potom, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová 5. júla vyhlásila, že je pripravená na rokovania o všeobecnom znížení dane z európskych automobilov. Jej reakcia sa týkala Trumpových hrozieb, že Spojené štáty uvalia na európske autá dovezené do Spojených štátov colné poplatky vo výške 20 percent.

Obchodné rokovania medzi EÚ a Spojenými štátmi má na starosti Európska komisia. Jej predseda Jean-Claude Juncker by mal koncom júla odcestovať na pracovnú návštevu do Washingtonu, kde bude okrem iného rokovať aj o hrozbách dodatočného colného zaťaženia áut vyrobených v Európe.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

0:01 Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

ROZHOVOR Jasné, že ak by Kiska založil stranu alebo by spojil Progresívne Slovensko a Spolu, tak by …