Únia si píli konár, na ktorom sedí. Aká budúcnosť čaká poľskú vládu?

31. 12. 2015 13:56

Peter Morvay vo svojom texte hovorí, že sa obáva, že Európsku úniu ovládne autoritárska politika. Komentátor porovnáva maďarsko-poľské vlády. Čim sa od seba líšia a čo majú spoločné?

Únia si píli konár, na ktorom sedí. Aká budúcnosť čaká poľskú vládu?
Foto: SITA
Popis: Vlajka EÚ
reklama

„Nová poľská vláda sa pustila do „orbanizácie“ krajiny s nasadením, ktoré jej môže závidieť aj pôvodca tohto (pomaly už zavedeného) politologického termínu. Čo je, samozrejme, trochu nespravodlivé, správnejšie by bolo hovoriť o predchádzajúcej „kaczyńskizácii“ Maďarska,“ píše na úvod Morvay v svojom texte pre Denník N.

Komentátor ale podčiarkuje fakt, že maďarský Fidesz sa od poľskej vlády značne líši. Zatiaľ čo Maďari svoj postoj často menia a (hrali sa na ľavicových populistov, liberálov či xenofóbnych konzervatívcov) Poliaci zostávajú „sami sebou“. Tí podľa Morvaya svojim bludom a sprisahaneckým teóriám naozaj veria a svoje názory nemenia.

Taktiež podčiarkuje fakt, že Orbána Európa mohla svojim spôsobom ignorovať. U Kaczyńského to také ľahké nebude. Dôvodom je aj jeho aktívnejšia a agresívnejšia politika, ktorá sa od tej maďarskej značne líši. Morvay sa obáva, že Poľsko už európski politici nebudú môcť tak ľahko ignorovať.

Táto politika môže Európu ohroziť viac ako Islamský štát či Putin. „Únia si naopak aktívne píli konár, na ktorom sedí. V podstate financuje autoritárske režimy, ktoré ju rozkladajú zvnútra spochybňujú jej hodnoty,“ píše komentátor.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…