Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

7. 4. 2020 23:59

V súvislosti s koronakrízou sa často ozýva názor, že Európska únia zlyhala, napríklad od českého prezidenta Miloša Zemana. Milan Rokos na webe Seznam Zprávy však tvrdí, že nezlyhala Únia, ale členské štáty. Tým, že neoznámili Únii, že majú málo zdravotníckeho materiálu.

Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka
reklama

Ako Rokos uvádza, podľa agentúry Reuters je to tým, že ešte než koronavírus dorazil do Európy, tak pri rokovaní s Európskou úniou štáty vo väčšine neuviedli, že by potrebovali asistenciu pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu, a len štyri nemenované krajiny varovali, že ak by sa situácia zhoršila, tak by potrebovali viac zdravotníckych pomôcok.

„Celú situáciu potom národné štáty ešte skomplikovali vo chvíli, keď začali so zákazmi vývozu zdravotníckych materiálov – Česká republika je preto v spore s Komisiou, rovnakú chybu, ktorá viedla k prehĺbeniu problémov so zásobovaním týmito materiálmi, urobili aj ďalšie krajiny vrátane Francúzska a Nemecka,“ píše Rokos a upozorňuje, že v zdravotníctve nemá EÚ veľké právomoci. O tom podľa neho svedčí napríklad to, že Česko má veľmi reštriktívne opatrenia, ale Švédsko nie.

Takmer prázdny Karlov most v Prahe

Takmer prázdny Karlov most v Prahe. Zdroj: TASR

Rokos cituje Ondřeja Moceka, analytika Asociácie pre medzinárodné otázky: „Únia žiadnou akciou pandémii zabrániť nemohla, na tom by sa museli zhodnúť členské štáty. Agentúra, ktorá rieši tieto choroby na úrovni EÚ, vydávala svoje varovanie veľmi skoro, už na začiatku februára.“

Ďalej sa autor článku venuje financovaniu z EÚ. Nie je vraj totiž pravda, že peniaze z EÚ sú samozrejmé.

„Opak je pravdou – 294 miliónov eur určených ako okamžitá pomoc Českej republike z nepoužitých prostriedkov z kohéznych fondov by vláda musela na konci roka vrátiť Bruselu. Teraz bude mať tieto peniaze na vyrovnávanie sa s dosahmi koronavírusu, najmä na pomoc menším a stredným firmám. Ďalších 869 miliónov eur je potom Únia ochotná poskytnúť v rámci spolufinancovania.“

Uvádza tiež, že už funguje aj solidarita medzi krajinami, teda že rúška venovalo Taliansku Nemecko a Francúzsko, aj keď na začiatku krízy išla podľa neho solidarita bokom. A pomoc poskytlo aj Česko.

Rokos nezabudol spomenúť ani to, ako sa niektoré štáty v EÚ sťažovali, že vybavenie z Číny je nekvalitné a nespĺňa požiadavky.

„Slovenský premiér Igor Matovič potom emotívne vyhlásil, že čínske ochranné pomôcky môže rovno hodiť do Dunaja. Problémy s testovacími sadami mali aj lekári v Českej republike. Podľa Zemana ide však o výnimky a novinári, ktorí o tom hovoria, robia bulvárne správy,“ dodal Milan Rokos.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Vy podáte ruku a oni vám ju opľujú. Premiér priznal, že memorandum SMK ani nečítal. Zariadime sa, dodal

19:25 VIDEO Vy podáte ruku a oni vám ju opľujú. Premiér priznal, že memorandum SMK ani nečítal. Zariadime sa, dodal

Krok predstaviteľov SMK s predložením radikálnych požiadaviek maďarskej komunity bolo opľutím podane…