Ukrajinskí poslanci odmietli rokovať o Zelenského návrhoch zákonov

22. 5. 2019 14:30

Ukrajinský parlament sa v stredu na svojej mimoriadnej schôdzi odmietol zaoberať návrhmi na zmeny v zákone o voľbách, ktoré predložil nový prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinskí poslanci odmietli rokovať o Zelenského návrhoch zákonov
Foto: TASR
Popis: Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skladá prezidentský sľub v parlamente v Kyjeve v pondelok 20. mája 2019.

Zaradenie Zelenského návrhov do programu schôdze nepodporil dostatočný počet poslancov. Predseda parlamentu Andrij Parubij následne schôdzu ukončil.

O jej zvolanie požiadal Zelenskyj Parubija po utorkovej sérii konzultácií s lídrami parlamentných frakcií. 

Rokovať sa na nej malo medziiným o zmenách vo volebnom zákone. Zelenskyj totiž navrhol, aby sa na Ukrajine prestal uplatňovať väčšinový systém a aby sa hranica pre vstup politických strán do parlamentu znížila z piatich na tri percentá.

Zelenskyj chce, aby k zmenám v zákone o voľbách došlo ešte do predčasných volieb, ktorých termín svojím výnosom z utorka stanovil na 21. júla. Nariadil tiež rozpustenie parlamentu.

Tento jeho výnos však časť poslancov parlamentu označila za protiústavný a mienia ho napadnúť na Ústavnom súde. 

Tento názor zastáva aj predseda parlamentu Parubij, ktorý podľa agentúry Interfax v stredu vyhlásil, že "prezidentský dekrét nielen nerešpektuje ústavu, ale vyvoláva na Ukrajine ústavnú krízu". "Bojujúcu Ukrajinu doviedli k ústavnej kríze," kritizoval Parubij.

Uznal súčasne, že nemá právomoc pozastaviť platnosť výnosu. Spresnil, že tak môže urobiť len ústavný súd. Parubij súčasne podporil iniciatívu poslancov, ktorí sa chcú na Ústavný súd obrátiť so žiadosťou o prešetrenie výnosu.

Podľa prieskumu verejnej mienky Zelenského rozhodnutie o rozpustení parlamentu podporuje 70 percent Ukrajincov, informovala agentúra TASS.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Päť obetí a 39 zranených. Hasiči v Prešove zasahovali celú noc. Opäť zasadá krízový štáb

8:30 Päť obetí a 39 zranených. Hasiči v Prešove zasahovali celú noc. Opäť zasadá krízový štáb

Zásah hasičov pri požiari po piatkovom výbuchu v jednej z prešovských bytoviek prebiehal celú noc. V…