Ukrajinista vysvetlil divákom ČT: Putin na rozdiel od Porošenka sa má viac čo báť. Ruského prezidenta vraj ešte bude bolieť hlava

6.12.2018 6:00

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou stále rastie. Rusi pri spoločnej hranici zbroja a ukrajinský prezident Porošenko vyzýva Severoatlantickú alianciu, aby do oblasti vyslala svoje lode. Európa vyzýva na zachovanie pokoja. Čo vidia a chcú samotní Ukrajinci, čakajú ďalšiu vojnu? Nielen o tom hovoril vo štvrtkovom Interview ČT24 historik a ukrajinista David Svoboda.

Ukrajinista vysvetlil divákom ČT: Putin na rozdiel od Porošenka sa má viac čo báť. Ruského prezidenta vraj ešte bude bolieť hlava
Foto: TASR
Popis: Vladimir Putin

Odpovedí na to, prečo sa incident v Kerčskom prieplavu odohral, sa podľa Svobodu ponúka hneď niekoľko. Tie najponurejšie hovoria o príprave na pozemnú inváziu na Ukrajinu. „Ale mne sa to zdá dosť nepravdepodobné,“ uviedol na úvod historik Svoboda.

Pripojil svoj názor aj k tomu, či si týmto konfliktom Putin alebo Porošenko nechcú zdvihnúť svoje klesajúci preferencie. „Putin na rozdiel od Porošenka sa má viac čo báť, ak raz opustí vysokú politickú funkciu. Porošenko na tom zase môže získať celkom slušné skóre, ale sotva na jednom incidente,“ povedal.

Ak by z toho vypukla vojna vo veľkom meradle, všetko by sa posunulo do úplne inej dimenzie. „Prezidentské ukrajinské voľby by sa stali ničotným detailom. Porošenko by sa dajme tomu mohol stať úspešným alebo menej úspešným vojvodcom brániacej sa krajiny,“ podotkol.

Petro Porošenko

Petro Porošenko. Zdroj: TASR

Riziká v takom variante sú podľa Svobodu až príliš veľké. Dodal, že Putin si musí byť vedomý toho, že niečo také by zároveň vyvolalo búrlivú reakciu vo svete, to už by bolo jednoducho priveľa. „Okrem toho by to predsa len bolo veľké sústo. Putin by vstúpil do čiernočierneho tunela a otvorilo by to nedozerné scenáre, ktoré sa vzpierajú našej predstavivosti,“ myslí si ukrajinista.

Mohlo to byť tak, že incident, ktorý sa stal v Kerčskom prielive, mal mať inú koncovku, tzv. gruzínsku, poznamenal historik. „Že podobne ako v roku 2008 sa snažili Rusi vyprovokovať vášnivejšiu reakciu ukrajinského námorníctva a potom by bez problémov tie lode potopili,“ uviedol príklad s tým, že to by bol ojedinelý, ohraničený a rýchlo uzavretý incident, ktorý by určite nahral body Putinovi a nevyústil by do niečo väčšieho.

Namiesto toho sme podľa Svobodových slov skôr svedkami niečoho takého divne polovičatého. „Tie ukrajinské lode, len čo boli blokované, to otočili, mierili späť domov a prišla paľba. Lode boli Rusmi spacifikované, námorníctvo zajaté. Rusi na nich uplatňujú trestné právo a snažia sa to celé kriminalizovať. Má to akúsi pachuť a je to niečo nedotiahnuté. Putina z toho ešte bude bolieť hlava,“ myslí si Svoboda.

Pripomenul, že ruské provokácie sa začali množiť už od apríla, keď ruská námorná stráž blokovala a brzdila premávku cez prieliv a nielen v prípade ukrajinských lodí. „Ruská propaganda sa snaží každý svoj agresívny krok ponoriť do takej hmly dezinterpretácii,“ podotkol Svoboda.

Zdôraznil, že nemáme jediný silný a logický dôkaz toho, že by sa o nejaké provokácie mohol Porošenko usilovať. „Na ukrajinskej strane to celé vyvoláva stres a krajina sa opäť ocitá nielen vo vojnovom, ale skutočne vo výnimočnom, obrazne povedané, stave. Naliehavosť toho vojnového konfliktu je v týchto dňoch oveľa znateľnejšia,“ myslí si historik.

Táto záležitosť je vraj nielen ekonomická, ale aj politicko-psychologická. „Zatiaľ je to Azovské more, ale teoreticky by to mohla byť nakoniec celá Ukrajina. Tá situácia je celá nenormálna a Putin je skrátka majster na výrobu nenormálnych situácií,“ dodal Svoboda.

Celé interview nájdete na webe ČT.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom, Černák priznal vinu: Hanbím sa za svoje činy

10:25 FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom, Černák priznal vinu: Hanbím sa za svoje činy

AKTUALIZUJEME Odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák vo štvrtok pred senátom Okresného súdu Bra…