Ukrajina bude sledovať, ktorí jej občania si prevezmú ruský pas

3. 5. 2019 11:25

Ukrajina bude monitorovať, ktorí ukrajinskí občania dostanú ruské pasy. V rozhovore pre televízny kanál ZIK to uviedol námestník ukrajinského ministra pre dočasne okupované územia Jurij Hrymčak.

Ukrajina bude sledovať, ktorí jej občania si prevezmú ruský pas
Foto: TASR
Popis: Na snímke ukrajinský policajt hliadkuje pred štadiónom Olimpijskyj počas predvolebnej diskusie kandidátov na post prezidenta Ukrajiny 19. apríla 2019 v Kyjeve.

Spresnil, že Ukrajina síce nemá technické nástroje na sledovanie procesu vydávania ruských pasov, ale "tieto údaje nie sú v Ruskej federácii tajné a dajú sa získať". Vysvetlil, že v súlade s ruskou legislatívou je možné mať druhé i tretie občianstvo, ale občan má povinnosť oznámiť to úradom. 

"Takže tu nevidím nijaké problémy a budeme mať všetky údaje," uviedol Hrymčak, ktorý opäť navrhol zobrať ukrajinské pasy tým Ukrajincom, ktorí získajú ruské občianstvo.

Výnos, podľa ktorého niektoré skupiny Ukrajincov budú môcť získať ruské občianstvo v zjednodušenom konaní, podpísal v stredu ruský prezident Vladimir Putin.

Výnos sa vzťahuje aj na občanov Ukrajiny a osoby bez štátnej príslušnosti, ktoré sa narodili na Kryme a v Sevastopole a žili tam do 18. marca 2014, ako aj na ich deti, manželov a rodičov. Platí aj pre Ukrajincov, ktorí majú povolenie na prechodný pobyt v Ruskej federácii, povolenie na pobyt, osvedčenie o štatúte utečenca alebo osvedčenie o dočasnom azyle.

Zjednodušený postup bude platiť pre občanov Afganistanu, Iraku, Jemenu a Sýrie, ktorí sa narodili na území Ruskej federatívnej socialistickej republiky a boli predtým občanmi ZSSR, ako aj pre ich deti, manželov a rodičov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

7:52 Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) informácia o prepustení bývalého generálneho prokurát…