Ukončite boje v Sýrii! Šéfka európskej diplomacie vyzvala Rusko, Irán a Turecko

25. 4. 2018 14:00

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová vyzvala v stredu v Bruseli Rusko, Irán a Turecko, aby zastavili boje v Sýrii. Svoju výzvu predniesla na úvod druhého dňa medzinárodnej konferencie s názvom Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu.

Ukončite boje v Sýrii! Šéfka európskej diplomacie vyzvala Rusko, Irán a Turecko
Foto: SITA
Popis: Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová

Cieľom v poradí druhej bruselskej konferencie o Sýrii, ktorú EÚ pripravila spolu s OSN, je zozbierať ďalšie finančné prostriedky pre humanitárnu pomoc a prispieť k politickému riešeniu krízy v tejto krajine.

Mogheriniová po príchode do Európskej rady, kde sa konajú rokovania vyše 80 národných a medzinárodných delegácií, pred novinármi uviedla, že Irán, Rusko a Turecko - účastníci rokovaní z kazašskej Astany - majú "osobitnú zodpovednosť" za to, aby zabezpečili vhodné podmienky pre prímerie a vyvinuli tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby sa vrátil za rokovací stôl k mierovým rozhovorom v Ženeve, ktoré sa konajú v réžii OSN.

"Vidíme eskaláciu vojenských aktivít, čo je pravý opak toho, čo sľúbili, že budú robiť," skonštatovala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Organizátori bruselskej konferencie dúfajú, že sa im podarí poskytnúť impulz, ktorým sa obnovia pokojné mierové rokovania, a že podobne ako vlani v apríli sa im podarí presvedčiť darcov o vyzbieraní niekoľkomiliardovej sumy určenej prioritne na humanitárnu pomoc. Vlani sa podarilo získať záväzky vo výške 5,6 miliardy eur.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V súvislosti s masívnou explóziou v Prešove polícia zadržala podozrivé osoby. Mesto dezinformovalo o počte obetí

11:29 V súvislosti s masívnou explóziou v Prešove polícia zadržala podozrivé osoby. Mesto dezinformovalo o počte obetí

AKTUALIZOVANÉ o 17:15 h: Polícia zadržala v súvislosti s piatkovým (6.12.) výbuchom plynu v bytovom …