Ukojené egá, totálny nezmysel, dôsledok Ficovej politiky, pomoc prevádzačom. Slovenskí politici komentujú prijatie kvót

23. 9. 2015 11:30

Slovenskí politici sa vo svojich vyjadreniach predbiehajú, kto tvrdšie skritizuje včerajšie schválenie kvót Európskou úniou. Rozhodli o tom väčšinovým hlasovaním ministri vnútra členských krajín. Ich kritika však má rôzne odtiene. Niektorí k nej pripájajú Ficovo schválenie Lisabonskej zmluvy, iní zastaranosť európskej politiky a ďalší „západný imperializmus.

Ukojené egá, totálny nezmysel, dôsledok Ficovej politiky, pomoc prevádzačom. Slovenskí politici komentujú prijatie kvót
Foto: SITA
Popis: Vlajka stiahnutá na pol žrde pred budovou NR SR
reklama

Predseda vlády Robert Fico po hlasovaní ministrov vnútra vyhlásil, že slovenská vláda nebude rešpektovať rozhodnutie o kvótach, a že je pripravená vstúpiť do súdneho sporu s Bruselom. Slovensko je však podľa Fica ochotné v riešení migračnej krízy ponúknuť ostatným členom EÚ peniaze, personál a v prípade nevyhnutnosti aj vojakov, ktorí by mohli chrániť vonkajšie hranice Únie.

Za Fica a za národ

Rozhodnutie ministrov odmieta aj hlasujúci minister vnútra Robert Kaliňák, podľa ktorého kvóty nebudú fungovať. „Ide o rozhodnutie, ktoré nepomohlo znížiť krízu, ale môže, naopak, zvýšiť atraktivitu Európskej únie pre nelegálnych migrantov a prevádzačov,“ povedal minister.

Kvóty kritizovala dokonca aj liberálnejšia europoslankyňa Smeru Monika Flašíková-Beňová, ktorá konštatovala, že je totálnym nezmyslom, aby sa „presadzovanie kvót stalo akousi dominujúcou témou riešenia situácie migrantov v EÚ“. Podľa Beňovej povinné prerozdelenie nič zásadné nezmení. „Zajtra sa zobudíme a všetko bude rovnaké ako v posledných mesiacoch. Žiadna pozitívna zmena, len ukojené egá,“ myslí si europoslankyňa.

Smerák Ľuboš Blaha príležitosť schválenia kvót využil tradične na kritiku „západného imperializmu“. „Západné veľmoci vlastne robia len a len pre dobro ľudí, rovnako ako pre dobro ľudí roztrieskali Líbyu, Irak a Sýriu,“ konštatuje Blaha ironicky.

Vyslovene mocenský prístup

Líder SaS Richard Sulík sa pre ParlamentnéListy.sk vyjadril, že vnucovanie kvót pre utečencov považuje za nešťastné. „Brusel zvolil vyslovene mocenský prístup. Doteraz sa vždy snažil o konsenzus. Chápem, že to nemusí byť vždy možné, ale tu je podstata toho rozhodovania táka, že sa to týka každej jednej krajiny. Prvýkrát od roku 2009 sa takéto niečo stalo,“ konštatoval Sulík. Zároveň opäť zopakoval svoj názor, že kvóty nie sú riešenie.

Sulíkov spolustranník Martin Poliačik, ktorý na rozdiel od predsedu strany, zastáva dlhodobo skôr proimigrantské a proúnijné postoje, sa nateraz hodnoteniu kvót vyhol. Na svojom facebookovom profile iba konštatoval, že kvóty prešli, že nevie ako plán bude vyzerať, a že o právo veto Slovensko prišlo prijatím Lisabonskej zmluvy.

Napätie a nedôvera v EÚ

Prijatie kvót nie je pochuti ani Ľudovítovi Kaníkovi z SDKÚ, podľa ktorého je Európska únia zmietaná migračnou krízou a sama sa svojimi rozhodnutiami dostáva do ešte hlbšej krízy. „Je to nerozum, ktorý vnáša napätie a nedôveru medzi jednotlivé štáty,“ myslí si Kaník. Bývalý minister sociálnych vecí a rodiny dodávaí, že Slovensko by ostatným európskym krajinám pomôcť malo, prekáža mu však, že rozhodnutie bolo krajine vnútené. „Určite by sme mohli, dobrovoľne a ochotne pomôcť so zvládnutím a vykonaním azylovej procedúry, aby sa rýchlejšie oddelili oprávnení žiadatelia o azyl od ekonomických migrantov. Ale takéto direktívne a mocenské nanútenie prijímania migrantov vyvolá oprávnený odpor a nesúhlas,“ píše Kaník na Facebooku.

Fico presadil Lisabon a teraz sa sťažuje

Poslanec Jozef Viskupič z OĽaNO je zhrozený z toho, ako médiá pokrývajú zásadné postoje vlády k otázkam migrantov. Prvá otázka médií na Fica by podľa Viskupiča mala znieť takto: „Prečo sa premiér Fico teraz zaklína slovenskou štátnou suverenitou ako politik, ktorý ako hlavný ťahúň presadil Lisabonskú dohodu v platnom znení a umožnil tak mechanizmus väčšinového rozhodnutia v otázke migranskej a azylovej politiky? Vtedy nešlo o suverenitu?“ Podľa Viskupiča by nebolo na škodu zamyslieť sa nad revíziou Dublinského systému, ktorá by zahrňovala posun v otázke rešpektovania vôle migrantov a lepšiu administráciu aj tlak na zvládnutie krízy. „Nech imigrant začal azylový proces v akomkoľvek členskom štáte, bude prehliadané na preferenciu nimi zvoleného cieľového štátu,“ navrhuje Viskupič.

Procházkov front národnej jednoty

Predseda Siete Radoslav Procházka kvóty priamo nekomentoval. Na svojej facebookovej stránke však napísal, že postoj Slovenska k migračnej vlne by ho nemal deliť na dve znesvárené časti a prekryť plno iných tém, ktoré sú dôležitejšie. Procházka preto vyzval prezidenta Kisku, aby usporiadal okrúhly stôl predsedov politických strán s cieľom dospieť k národnej dohode na ďalšom postupe voči migračnej vlne. „V tejto chvíli považujeme národnú dohodu za dôležitý predpoklad plnej kontinuity medzi postojmi tejto a budúcej vlády Slovenskej republiky. Máme o takúto kontinuitu úprimný záujem,“ napísal Procházka.

Radšej sa dohodnime

Ešte pred schválením kvót sa k hlasovaniu vyjadrila aj podpredsedníčka Mostu-Híd Lucia Žitňanská. Lepšia správa ako samotné odmietnutie kvót by podľa nej bolo dosiahnutie dohody európskych krajín o spoločnom postupe pri utečeneckej kríze. „Bohužiaľ, v tejto kategórii náš premiér zatiaľ nesúťaží,“ konštatuje Žitňanská. Samotné prijatie kvót neskôr podpredsedníčka Mostu označila za „dôsledok Ficovho nekonštruktívneho prístupu k riešeniu celoeurópskeho problému utečencov a zároveň aj za trpký obraz nášho súčasného postavenia a vplyvu v EÚ.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Peter Števkov
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…