Ukecaní matovičovci a tichí smeráci. Takto vyzerá aktivita poslancov v parlamente

7.6.2017 19:00

Študenti si posvietili na aktivitu poslancov z Hradného vrchu. Z počtu 150 zákonodarcov zostavili dve štatistiky. Prvá je TOP 10 najaktívnejších poslancov, druhá TOP 10 najmenej aktívnych. Pozrite sa, či sa v niektorej zo štatistík nachádza aj poslanec, ktorého ste v minuloročných marcových parlamentných voľbách volili.

Ukecaní matovičovci a tichí smeráci. Takto vyzerá aktivita poslancov v parlamente
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia: Nové stoličky v parlamente

„Sme študenti, ktorí sa rozhodli prostredníctvom rôznych aktivít bojovať s extrémizmom, korupciou a inými spoločenskými problémami,“ píše sa na stránke Tichá väčšina – Študenti spájajú sily. Prednedávnom sa na tejto fanúšikovskej stránke na Facebooku objavili dve štatistiky, ktoré zobrazujú najaktívnejších a naopak, najmenej aktívnych poslancov národnej rady.

TOP 10 horlivcov

Aktivitu poslancov študenti vyhodnocovali od 22. marca 2016 do 17. mája 2017. V tomto časovom období sledovali tri parametre: vystúpenia v rozprave, legislatívnu iniciatívu a pozmeňovacie návrhy. V TOP 10 najaktívnejších poslancov obsadili sedem miest  poslanci OĽaNO-NOVA. Konkrétne predseda hnutia Obyčajných ľudí Igor Matovič a jeho poslanci Erika Jurinová, Anna Verešová, Veronika Remišová, Jozef Viskupič, Ján Budaj a Martin Fecko. Dve miesta patria nezaradeným poslancom Miroslavovi Beblavému a Jozefovi Mihálovi. Jedna priečka sa ušla aj najsilnejšej opozičnej strane SaS prostredníctvom poslanca Ondreja Dostála. Poslanci sú v štatistike zoradení podľa abecedy.

Zdroj: Facebook/Tichá väčšina – Študenti spájajú sily

Fotogaléria: - TOP 10 najaktívnejších poslancov (podľa abecedy)

Ján Budaj, OĽaNO-NOVA, 222 x vystúpení v rozprave,...
Mroslav Beblavý, nezaradený, 142 x vystúpení v roz...
Ondrej Dostál
Martin Fecko ako tieňový minister pôdohospodárstva...
Erika Jurinová, OĽaNO-NOVA, 306 x vystúpení v rozp...
Igor Matovič, OĽaNO-NOVA, 168 x vystúpení v rozpra...

S pozitívnymi výsledkami svojej práce sa na sociálnej sieti pochválili skoro všetci poslanci, ktorých sa to týka. „Samochvála smrdí… ale tentokrát nedokážem odolať. Spomedzi 10 najaktívnejších poslancov zo všetkých 150 poslancov NR SR je 7 našich,“ píše predseda hnutia OĽaNO-NOVA. Poslankyňu Jurinovú táto informácia milo prekvapila. Podpredseda výboru pre kultúru a médiá Viskupič zasa priznal, že netušil, že vďaka počtu jeho vystúpení v rozprave je tretí „najukecanejší“. Prvé miesto však v rámci vystúpení v rozprave obsadil saskár Ondrej Dostál.

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Zdroj: Facebook/Jozef Viskupič

Zdroj: Facebook/Ondrej Dostál

Radosť z umiestnenia medzi najaktívnejšími poslancami neskrýval ani nezaradený Miroslav Beblavý, ktorý pred pár týždňami avizoval vznik politickej strany spolu s Jozefom Mihálom, ktorý sa tiež v rebríčku nachádza. „Niektorí ľudia nás po ohlásení zámeru založiť novú politickú stranu obviňovali z toho, že sa chceme v parlamente zašívať. Tento odpočet práce dáva pomerne jasnú odpoveď, že naše mandáty využívame naplno k tomu, aby sme návrhmi dobrých zákonov uľahčili ľuďom životy,“ píše Beblavý.

Zdroj: Facebook/Miroslav Beblavý

TOP 10 tých, ktorým sa veľmi nechce k mikrofónu

Tak ako v rámci aktívnych poslancov obsadili sedem miest poslanci z jedného hnutia, v štatistike tých najmenej aktívnych obsadili až osem postov zákonodarcovia z najväčšieho poslaneckého klubu Smer-SD, konkrétne Dušan Galis, Augustín Hambálek, Stanislav Kubánek, Ladislav Andreánsky, Ľubomír Želiezka, Peter Chudík, Vladimír Baláž a Mária Janíková. V štatistike sa umiestnil aj aktuálne nezaradený poslanec Rastislav Holúbek, ktorý sa dostal do parlamentných lavíc pod taktovkou hnutia Sme rodina, kollárovcov však neskôr opustil. Jedno miesto získal aj poslanec Ľudovej strany Naše Slovensko Juraj Kolesár.

Zdroj: Facebook/Tichá väčšina – Študenti spájajú sily

Fotogaléria: - TOP 10 najmenej aktívnych poslancov (podľa abecedy)

Dušan Galis, Smer-SD, Ján Budaj, 2 x vystúpení v r...
Rastislav Holúbek, nezaradený, 2 x vystúpení v roz...
Ladislav Andreánský, Smer-SD, 2 x vystúpení v rozp...
Juraj Kolesár, ĽSNS, 2 x vystúpení v rozprave, 1 x...
Vladimír Baláž, Smer-SD, 3 x vystúpení v rozprave,...
Augustín Hambálek, Smer-SD, 3 x vystúpení v rozpra...

Na neaktivitu poslanca Kolesára sa PL pýtali hovorcu ĽSNS Milana Uhríka. „Ľudová strana Naše Slovensko pracuje v parlamente ako kolektív. My sa nehráme na predbiehačky o tom, kto bude aktívnejší, kto nazbiera viac bodov. Robíme ako tím, zákony pripravujeme ako tím, a tak ich aj predkladáme,“ povedal Uhrík.

Ako ďalej kotlebovec povedal, v strane si prácu rozdeľujú rovnomerne, pričom každý prikladá ruku k dielu. „Pán Kolesár nie je typ, ktorý by sa rád prezentoval. Ale to neznamená, že je neaktívny,“ uviedol Uhrík a vysvetlil, že Kolesárova práca spočíva najmä v zákulisí, prípravnej práci a komunikácii s asistentmi. „Robí si to svoje, akurát nie je ten typ, ktorý sa zapája do zbytočných debát,“ uzavrel.

Pre Parlamentné listy sa vyjadril aj poslanec Dušan Galis zo Smeru-SD, ktorý hneď v úvode položil otázku, či sa do štatistiky počíta aj chodenie po Slovensku a „naháňanie vecí pre obce“. „Ako splnomocnenec vlády pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport mám aj iné povinnosti, hlavne iné povinnosti,“ vyjadril sa Galis s tým, že veľa chodí po Slovensku, počúva ľudí a hľadá riešenie na problémy, ktoré ich trápia.

„Sú nové výzvy na nové viacúčelové ihriská, preliezačky pre deti a veci, ktoré starostovia a ľudia žijúci v týchto obciach potrebujú,“ doplnil poslanec s tým, že je efektívnejšie, keď príde on na východ a stretne sa s desiatimi starostami, ako keby mali oni chodiť po jednom za ním do Bratislavy. „Toto je taká moja najväčšia náplň a musím povedať, že ma to stojí dosť veľa síl,“ vyjadril sa a uzavrel, „prakticky ja som viac preč, ako sa nachádzam tu.“

O štatistike a svojom umiestnení v nej vedel nezaradený poslanec Rastislav Holúbek, ktorý pred viac ako rokom vstupoval do parlamentu pod vlajkou hnutia Sme rodina – Boris Kollár. „Áno, neaktívny, lebo tam boli účelovo vybraté kritériá neefektívnej práce,“ vyjadril sa Holúbek pre Parlamentné listy a dodal, „práca poslanca nespočíva v tom, mať veľkohubé reči, ktoré neviem presadiť v parlamente, a vystupovať v pléne.“

Nezaradený poslanec pripomína, že poslanci majú aj iné aktivity, napríklad účasť na rokovaniach, čo podľa jeho názoru veľa vyzdvihovaných poslancov nespĺňa. „... on účelovo príde, celý deň sa hlási, len aby mal štatistiky, len aby niečo povedal,“ približuje Holúbek. Podľa jeho slov práca poslanca spočíva predovšetkým vo výboroch. Jedným dychom pripomína, že nezaradení poslanci nemajú nárok na štátny príspevok, zákony si musia naštudovať sami. Pri tvorbe legislatívy sú tak, na rozdiel od klubov, limitovaní aj finančnými prostriedkami. „Ja si skôr neviem predstaviť, kedy sa tí ľudia tomu venujú, keď majú častokrát príhovory v podstate o ničom, len aby si zvyšovali štatistiky,“ uzatvára.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia zatkla Mariana Kočnera

17:50 Polícia zatkla Mariana Kočnera

AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálne…