Udalosťou roka sú protesty Za slušné Slovensko po vražde Jána Kuciaka

    0
    Účastníci pochodu Za slušné Slovensko v Bratislave (Autor: TASR)

    Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa na Slovensku niečo pohlo. Do ulíc vyšli protestovať desiatky tisíc ľudí. Od novembra ´89 naša krajina zažila najväčšie protestné zhromaždenia, ktoré napokon vyústili do zemetrasenia na politickej scéne a výmeny figúrok na najvyšších postoch.

    Niet preto divu, že práve tieto protesty, ktoré sa niesli v duchu Za slušné Slovensko, napokon v ankete medzi slovenskými osobnosťami získali titul Udalosť roka. Do výberu sa zapojilo sedemdesiat osobností verejného života. Zhodujú sa, že veľké protesty ukázali Slovensko silnejšie, píše Denník N

    Občianske vzopätie

    „Protest Za slušné Slovensko je svedectvom, že súčasné občianske spoločnosti nie sú takým zlým miestom existencie, kým nestratíme chuť ho zlepšovať,“ hovorí bývalá premiérka Iveta Radičová. 

    Sociológ Fedor Gál označil protesty Za slušné Slovensko za nádherné občianske vzopätie, ktoré podľa jeho slov prišlo v pravý čas. Veľmi podobne sa vyjadril aj bývalý minister financií Ivan Mikloš: Tento rok na Slovensku priniesol len jednu osobnosť a jednu udalosť, ktoré čnejú vysoko nad ostatnými, a navyše spolu súvisia. Ján Kuciak (a Martina Kušnírová) a následné občianske prebudenie a vzopätie ako reakcia na ich úkladnú vraždu, ale predovšetkým na naše neslušné pomery.“

    Herec Milan Lasica je stručný. Za udalosť roka jednoznačne označil vraždu Jána Kuciaka. Rovnako to vníma zakladateľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk: „Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Táto tragická a pre demokraciu neprijateľná udalosť sa nedá obísť, predurčila v našej krajine celý rok 2018 a spustila neočakávanú lavínu udalostí, ktorá tento rok ďaleko presiahne a významne sa zapíše  do histórie novodobého Slovenska.“

    Rovnaký názor na udalosť roka majú aj riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková, riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková, prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov či verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. 

     

    - Reklama -