Úcta ku Kim Čong-unovi už zďaleka nie je taká hlboká ako za vlády predchádzajúcich vodcov. KĽDR má jadrové zbrane len na obchod a zastrašovanie, tvrdí spravodajkyňa ČT

22. 10. 2017 7:20

Hosťom tohtotýždňového Interview ČT24 bola zahraničná spravodajkyňa ČT Barbora Šámalová, ktorá sa nedávno vrátila z KĽDR. Hovorila predovšetkým o situácii v Severnej Kórei a o tom, čo si o Západe myslia tamojší ľudia.

Úcta ku Kim Čong-unovi už zďaleka nie je taká hlboká ako za vlády predchádzajúcich vodcov. KĽDR má jadrové zbrane len na obchod a zastrašovanie, tvrdí spravodajkyňa ČT
Foto: TASR
Popis: Ilustračný obrázok
reklama

Šámalová nebola v KĽDR prvýkrát a tušila vraj, čo ju tam čaká. „Ale aj tak ma vždy zaskočí, aká striktná a prísna je tam kontrola novinárov. Všetko sa deje so súhlasom štátu za dodržania prísnych podmienok. Náraz s tou realitou ma však predsa len trochu zaskočí, ja aj môj kameraman musíme mať všade sprievodcov,“ spresnila Šámalová.

Tamojší sprievodcovia im vraj prácu veľmi sťažujú. „Sú dané miesta, kam môže ísť cudzinec, a sú veľmi limitované. Ukazujú nám len to, čo chcú. Nesmú sa natáčať vojaci a všetko, čo je spojené s armádou. Ale vojaci sú tam všade. Nesmeli sme ani nakrúcať stavby, a to hlavne preto, že sa tam ťažké práce robia rukami, sú tam výškové stavby bez zaistenia, veľa ľudí tam zomiera,“ doplnila reportérka.

Za uplynulých šesť rokov vznikli v KĽDR nové štvrte, inak sa vraj miesto veľmi nerozvíja. „Rozvinul sa hlavne obchod, ľudia sa tam začali viac spoliehať sami na seba. Obyvatelia tam obchodujú s poľnohospodárskymi výrobkami na čiernych trhoch. Tieto trhy tam majú čoraz viac priestoru. Aj oblečenie je tam lepšie, nosí sa viac farebných vecí, podobne ako v Číne,“ uviedla Šámalová.

V KĽDR hovorila Šámalová aj s miestnou študentkou elektroinžinierstva. Dievčina hovorila o tom, že chce byť vo svojom odbore dobrá, a pôsobila vystrašene. To Šámalová odôvodňuje tým, že bola zaskočená, pretože ju vyrušili pri práci. „Ale všeobecne sú ľudia dosť plachí a nie sú radi, keď ich kontaktuje cudzinec. Boja sa, že povedia niečo zlé a dostanú sa do problémov. Premýšľajú o odpovediach, väčšinou sú to naučené frázy,“ povedala reportérka.

Najlepšie sa vraj hovorí s utečencami v Južnej Kórei, tí sú aj dosť informovaní o aktuálnom dianí. Severokórejčania vedia o živote vonku veľmi málo. Určite toho však vedia viac ako pred siedmimi rokmi, pretože rôzne organizácie a utečenci z Južnej Kórey sa snažia dostávať do Severnej Kórey rôzne informácie.

„Existujú rozhlasové stanice, ktoré vysielajú správy o fungovaní demokratického systému a o tom, čo sa deje vo svete. Posielajú sa aj filmy a to má podľa ľudí z Južnej Kórey vplyv na správanie, vzdelanie a vzhľad Severokórejčanov. Predtým za to hrozilo väzenie a pracovný tábor. Teraz hrozia poplatky, keď ich niekto odhalí, musia sa vykúpiť,“ dodala Šámalová.

Severokórejské správy sa po formálnej stránke modernizujú, majú už lepšie technológie. Pre domáce publikum vraj v zásade vysielajú iba severokórejské filmy a seriály. Deväťdesiat percent tvorí hlavne spravodajstvo, úspechy režimu, propaganda, rôzne magazíny a žurnály, ktoré sa neustále opakujú. Navonok to vyzerá, že vodcu Kim Čong-una ľud uctieva ako svojho otca, to ich vraj učia odmalička. Ale keď sa vraj Šámalová opýtala utečencov na juhu, ktorí už boli v bezpečí, dozvedela sa, že už to zďaleka nie je taká hlboká úcta ako za vlády predchádzajúcich vodcov. Ľudia robia hlavne to, čo musia a čo sa od nich očakáva.

Kim Čong-un

Kim Čong-un Zdroj: SITA

Aby sa západný novinár dostal ku Kim Čong-unovi, je vraj nemožné. „Neposkytuje rozhovory ani novinárom vo svojej krajine a nehovorí do médií. Jeho súkromný život je tabu. Hrozbám jadrového konfliktu tam nikto neverí. Severokórejský režim si uvedomuje, že ak taký konflikt otvorí, tak by to znamenalo jeho koniec. V technologickej presile by neprežil,“ podotkla reportérka. Cieľom severokórejského režimu je podľa nej hlavne prežitie. Jadrové zbrane má Kim Čong-un ako zastrašujúci prostriedok alebo na obchodovanie.

Celé interview si môžete pozrieť TU.

autor: dah

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…