Učitelia sa búria a Fico ukazuje prstom. Môže za všetko opozícia?

15. 1. 2016 8:10

Slovensko je v poslednom čase spájané aj so štrajkmi. Učitelia, ale aj zdravotné sestry sú nespokojné a snažia sa na tento nepriaznivý stav upozorniť. Učitelia sú toho názoru, že s nimi štát nezaobchádza práve najlepšie, a rozhodli sa to dať najavo. Premiér Robert Fico spája túto iniciatívu s opozíciou. Robí dobre?

Učitelia sa búria a Fico ukazuje prstom. Môže za všetko opozícia?
Foto: SITA
Popis: Robert Fico počas brífingu v rámci mimoriadneho rokovania Bezpečnostnej rady SR. Ilustračná fotografia
reklama

Dag Daniš už nedávno vo svojom komentári pre portál Aktuality.sk opísal postoj predsedu parlamentu Petra Pellegriniho k učiteľským nepokojom. V podobnom duchu ho nasleduje aj premiér Robert Fico. Ak Fico učiteľský štrajk spája s opozíciou, podľa Daniša robí chybu.

Daniš informuje, že Fico je ochotný rokovať iba s „oficiálnymi školskými odbormi“. Zhodou náhod k týmto „oficiálnym odborom“ patrí aj Pavel Ondek, ktorý sa v roku 2010 objavil na smeráckej kandidátke. Ondek, ktorý kandidoval za Smer pred piatimi rokmi, túto snahu pretavil aj do úspešného konca. Stal sa členom zastupiteľstva v obci Raslavice. Stal sa smeráckym poslancom a zástupcom taktiež smeráckeho starostu. Daniš súhlasí s Ficom v jednej veci: školské odbory sú spolitizované.

„V roku 2012, po nástupe Ficovej vlády, si totiž nahnevaní učitelia vynútili ostrý štrajk. Ondekove školské odbory akciu formálne podporili. Reálne však bolo všetko inak. Ondek a odbory po rokovaniach s Ficom zo štrajku vycúvali. A štrajkujúcich učiteľov podrazili. Bez toho, aby s vládou vyrokovali záväzný program zvyšovania platov,“ píše Daniš.

Komentátor podčiarkuje fakt, že práve v tomto období prestali učitelia odborom (Ondekovým) veriť a začali vznikať ďalšie učiteľské iniciatívy. Práve ich aktivita vyústila do dnešnej „štrajkovej pohotovosti“. Daniš sa domnieva, že ak sa Fico dožaduje rokovaní s Ondekom, je to len znak arogancie. „No čo… Berme to tak, že Fico si tvrdou ranou strelil vlastný gól. Potom radostne behal po trávniku s rukami nad hlavou. A čakal na potlesk, ktorý sa akosi nedostavil,“ dodáva Daniš na záver.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…