Učitelia nepoľavujú, štrajk pokračuje. Študenti, rodičia a známe osobnosti prišli podporiť pedagógov na masovú akciu

2. 2. 2016 20:02

Včera Živá reťaz učiteľov, dnes spoločenská akcia iniciatívy študentov Ďakujeme, že vieme. Na námestí SNP v Bratislave sa stretli stovky podporovateľov štrajkujúcich pedagógov, ale aj náhodných divákov, ktorých prilákali známe melódie popredných slovenských kapiel a hudobníkov.

Učitelia nepoľavujú, štrajk pokračuje. Študenti, rodičia a známe osobnosti prišli podporiť pedagógov na masovú akciu
Foto: zdroj: pk
Popis: Akcia Ďakujeme, že vieme na Námestí SNP v Bratislave.
reklama

Spoločenská akcia, ktorej cieľom bolo podporiť štrajkujúcich učiteľov a upozorniť na komplikovanú situáciu v školstve, sa začala na Námesti SNP v Bratislave o piatej hodine. Námestie zaplnili davy študentov, učiteľov, ale aj rodičov. Celá akcia sa oproti predchádzajúcej Živej reťazi niesla skôr v kultúrno-spoločenskom ako v tom ostro protestnom duchu.

Fotogaléria: - Akcia Ďakujeme, že vieme na Námestí SNP

Akcia Ďakujeme, že vieme na Námestí SNP v Bratisla...
Akcia Ďakujeme, že vieme na Námestí SNP v Bratisla...
Učiteľov prišlo podporiť množstvo ľudí.
Akcia Ďakujeme, že vieme na Námestí SNP v Bratisla...
Akcia Ďakujeme, že vieme na Námestí SNP v Bratisla...
Akcia Ďakujeme, že vieme na Námestí SNP v Bratisla...

Vláda na protesty nereaguje adekvátne

Akcia sa uskutočnila pod záštitou študentskej iniciatívy Ďakujeme, že vieme a moderoval ju známy spisovateľ Michal Hvorecký. „Keďže som sám z učiteľskej rodiny, tak túto iniciatívu ľudí, ktorým záleží na podpore podmienok v školstve, veľmi podporujem. Robím to ako dobrovoľník a vo svojom voľnom čase popri práci. Robím to tiež preto, lebo mi záleží na tom, ako sa bude na Slovensku vzdelávať. Myslím si, že Slovensko potrebuje dosť zásadnú reformu školstva. Túto iniciatívu veľmi vítam, pretože vyšla zdola,“ Hvorecký pre PL.sk opísal svoj postoj k trvajúcemu štrajku.

Podľa spisovateľa práve takéto akcie môžu niečo zmeniť a postupne aj menia. „Vláda na toto už reaguje. Mám pocit, že začala už zastrašovať ľudí a trošku hroziť. Už zase varuje zlepencom a trochu aj, sa mi zdá, klesajú preferencie. Nálada v spoločnosti je napätá a ľudia sú nespokojní. Podľa mňa vláda a parlament na protesty učiteľov a sestier nereaguje adekvátne. Ťažko povedať, čo toto zmení, ale aspoň dačo sa tu deje,“ hovorí Hvorecký.

Na úvod akcie vystúpil pezinský folklórny súbor Sekvoja. Po ňom nasledovali známe slovenské kapely ako Para, Billy Barman, reper VEC, Juraj Benetin z Korben Dallas, Pino z Pudingu pani Elvisovej a ďalší…

Podpora z každej strany

Zhromaždenie navštívili stovky účastníkov. Jedna z diváčok sa pre PL.sk vyjadrila na margo súčasnej spoločenskej situácie na Slovensku: „Vládne tu nespravodlivosť, klame sa tu a kradne a my všetci sme tu v podstate utláčaní a zneužívaní. Každý občan krajiny si musí uvedomiť, že štrajk je jeho právo. Toto si musia uvedomiť aj politici. Nemajú právo sa nám vyhrážať, majú právo nám len vyjsť v ústrety alebo odísť.“

Medzi organizátormi a dobrovoľníkmi sa vyskytovali najmä mladí ľudia, študenti. Čo ich primälo k tomu, aby takúto akciu podporili? „Chceme celú túto organizáciu podporiť, aj keď to nie je demonštrácia ani štrajk, ani nič podobné. Sme veľmi iniciatívni študenti a chceme, aby naše školstvo bolo lepšie, aj keď my sme celkom spokojní, ale chceme, aby to bolo rovnomerné na celom Slovensku,“ vyjadrila sa žiačka bilingválneho gymnázia a zároveň jedna z pomocníčok, ktorá sa rozhodla priložiť ruku k dielu pri organizovaní akcie. A ako sa k tomu vlastne dostala? „U nás na gymnáziu na internetovej stránke vždy napíšu, aké máme možnosti podpory na ďalší deň, keďže teraz máme školu zavretú. Vždy sa nejaká skupinka študentov zhromaždí a ideme takýmto spôsobom pomôcť,“ vysvetľuje, ako sa dostala do radov pomocníkov.

Malý incident

Počas akcie došlo aj k malému „incidentu“, keď líderka strany Šanca Eva Babitzová spolu so svojimi pomocníkmi rozdávala davom návštevníkov horúci čaj v téglikoch. Dvaja z usporiadateľov ale predsedníčku strany Šanca upozornili, že na svojom podujatí si neželajú, aby takúto aktivitu vynakladala. Podľa jedného z usporiadateľov nechceli, aby ich akcia bola spájaná s akoukoľvek politickou stranou, a chceli zostať nestranní. Podľa Babitzovej ale o žiadnu politickú akciu nešlo. „Včera sme podporili vymrznutých ľudí na Živej reťazi tým, že sme im rozdali čaj. Boli z toho radi a ďakovali za podporu. Dnes sme prišli rozdať čaj na dnešné zhromaždenie, pretože podporujeme tento štrajk a podporujeme všetkých ľudí, ktorým záleží na vzdelaní. No usporiadatelia vyjadrili obavu, aby neboli spájaní s politickou stranou, a nechceli, aby sme ľuďom rozdávali čaj,“ vyjadrila sa líderka Šance.

Pre PL.sk prezradil svoj názor aj jeden zo svedkov „konfliktu“. „Ja som pamätník a pamätám si, keď sme tu boli v 89. roku. Nemala žiadne nálepky, vlajočky a podobne. Síce je známa, ale rozdávala čaj, čo v zásade… je to diskutabilné. Myslím, že to organizátori už trošku prehnali. Bolo to zbytočné,“ hovorí návštevník.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…