Účasť na protestoch žltých viest bola vyššia, opäť došlo k násilnostiam

    0
    Policajti ťahajú po zemi zakrvaveného protestujúceho počas demonštrácie francúzskeho hnutia tzv. žltých viest v Marseille 12. januára 2019. (Autor: TASR)

    Pochody prakticky vo všetkých mestách, ktoré sa zapojili do výzvy organizátorov, sa začali pokojne. V Paríži však po príchode demonštrantov k Víťaznému oblúku došlo k stretom s políciou, ktorá sa davu snažila zabrániť preniknúť na svetoznámy bulvár Champs Elysées, pričom použila aj slzotvorný plyn.

    Agentúra AFP dodala, že v Paríži bolo v sobotu zadržaných takmer 60 ľudí. Ďalšie desiatky polícia zaistila v iných mestách, kde sa konali pochody žltých viest. Strety tzv. žltých viest s políciou hlásili aj z mesta Bourges.Francúzske ministerstvo vnútra vydalo o 14.00 h SEČ správu, podľa ktorej do danej hodiny na protestné zhromaždenia na celom území krajiny prišlo 32.000 ľudí – vrátane asi 8000 v Paríži. AFP poznamenala, že v porovnaní s minulou sobotou ide o nárast – vtedy sa na protestoch žltých viest v celom Francúzsku zúčastnilo 26.000 ľudí Z preventívnych dôvodov zostalo v sobotu v centra Paríža i mimo neho zavretých množstvo obchodov č bánk vzhľadom na to, že niektoré z minulých protestov sprevádzalo násilie, ničenie obchodov či mestského mobiliáru a podpaľovanie áut. Protesty vo Francúzsku vyvolal v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára dane z pohonných hmôt.

    Vláda nakoniec ustúpila a ceny paliva nezvýšila, ale protestujúci vyjadrili ďalšie požiadavky vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach. Francúzske protestné hnutie súčasnosti je pomenované podľa svojho viditeľného a ľahko spoznateľného symbolu – reflexných žltých viest, ktoré si jeho účastníci na demonštrácie obliekajú na odev. Prezident Emmanuel Macron má v pláne spustiť na budúci týždeň celoštátnu debatu o problémoch a očakávaniach francúzskych občanov, uviedla AFP.

    Úspech týchto konzultácií je však otázny vzhľadom na veľmi nízku dôveru Francúzov v svojich politikov a predstaviteľov štátu. Podľa v piatok zverejnených výsledkov prieskumu, ktorý urobil inštitút CEVIPOF, si 77 percent opýtaných myslí, že politici vyvolávajú “nedôveru, znechutenie alebo sú nezaujímaví”.

    Agentúra AFP dodala, že ani Macron si svoju – už aj tak nízku – popularitu u občanov veľmi nezvýšil, keď v piatok na stretnutí v Elyzejskom paláci vyhlásil, že “príliš veľa našich občanov si myslí, že niečo dosiahnu bez toho, aby na to vyvinuli nejaké úsilie”.

    - Reklama -