USA zrušia sankcie voči šéfovi venezuelskej tajnej služby, ktorý prebehol

8. 5. 2019 8:45

Americký viceprezident Mike Pence v utorok oznámil, že USA zrušia sankcie voči prepustenému šéfovi venezuelskej tajnej služby Cristopherovi Figuerovi po tom, ako Figuera podporil povstanie lídra opozície Juana Guaidóa. Informovala o tom agentúra AFP.

USA zrušia sankcie voči šéfovi venezuelskej tajnej služby, ktorý prebehol
Foto: TASR
Popis: Mike Pence, viceprezient USA

Manuel Ricardo Cristopher Figuera bol z postu šéfa venezuelskej tajnej služby SEBIN prepustený minulý týždeň, napísal na svojej webovej stránke peruánsky denník El Comercio.

Pence podľa AFP dúfa, že prebehnutie generála Figueru inšpiruje aj ďalších venezuelských vrcholných predstaviteľov, aby odišli od prezidenta Nicolása Madura.

"Dúfam, že kroky, ktoré dnes naša krajina podniká, povzbudia aj ostatných k tomu, aby nasledovali príklad generála Christophera Figueru," povedal.

Spojené štáty budú uvažovať o uvoľnení sankcií pre všetkých, ktorí podporia ústavu a právny štát, povedal Pence. Figuera a ďalší vrcholní predstavitelia venezuelskej tajnej služby boli na americký sankčný zoznam zaradený vo februári tohto roka.

Pence takisto oznámil, že americká nemocničná loď USNS Comfort sa v júni vráti do oblasti Latinskej Ameriky na päťmesačnú misiu.

Cieľom misie má byť pomoc susedným krajinám poskytujúcim starostlivosť miliónom Venezuelčanov, ktorí svoju krajinu opustili. Protesty sa vo Venezuele začali šíriť od 23. januára, keď sa líder opozície Guaidó vyhlásil za úradujúceho prezidenta.

Napätie v krajine sa vystupňovalo minulý týždeň, keď Guaidó vyzval na povstanie jednotky verné prezidentovi Madurovi.

Podľa údajov OSN sa Venezuela už piaty rok nachádza v recesii, ktorá od roku 2015 vyhnala z krajiny viac ako 2,7 milióna ľudí.

Väčšina z nich utiekla pred biedou a neistotou, pričom takmer štvrtina z 30 miliónov Venezuelčanov, ktorí v krajine zostali, zúfalo potrebuje humanitárnu pomoc.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …