USA zhodili v septembri v Afganistane rekordný počet bômb

10. 10. 2017 22:15

Americké vzdušné sily zhodili v septembri na islamistické skupiny v Afganistane najväčší počet bômb a ďalšej munície od roku 2012. Ukazujú to najnovšie oficiálne údaje.

USA zhodili v septembri v Afganistane rekordný počet bômb
Foto: Facebook, Pashto World د پښتو نړى
Popis: Afganistan (vlajka)
reklama

Vzdušné sily USA zhodili celkovo 751 kusov munície na pozície militantných organizácií Taliban a Islamský štát (IS), čo je v porovnaní s augustom nárast až o 50 percent.

"Tento nárast možno pripísať prezidentovej stratégii iniciatívnejšie útočiť na extrémistické skupiny," uvádzalo sa v oficiálnej správe, z ktorej dnes citovala tlačová agentúra DPA.

Zvýšenie počtu náletov bolo možné aj preto, že na Bagrame, najväčšej americkej základni v Afganistane v blízkosti metropoly Kábul, bolo umiestnených ďalších šesť stíhačiek F-16. A navyše, bombardéry B-52 dostali povolenie podniknúť viac misií.

Výrazné zvýšenie aktivít americkej armády nasledovalo po tom, čo administratíva prezidenta Donalda Trumpa oznámila novú stratégiu USA v Afganistane a tiež mierne zvýšenie počtu vojakov v tejto krajine sužovanej konfliktom.

Spolu s väčším počtom náletov sa zvýšil aj počet civilných obetí.

OSN hlásila 43-percentný nárast civilných obetí spôsobených náletmi počas prvých šiestich mesiacov roka 2017, a to v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2016 - zdokumentovaných bolo 232 zabitých alebo zranených civilistov.

Americkým náletom možno pripísať 85 obetí, afganským náletom 114, pričom ostatné incidenty sú nejasné - nie je známe, kto je za ne zodpovedný.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…