USA sprísňujú opatrenia pred prezidentskými voľbami: Chcú sa chrániť pred útokmi mocností

6. 11. 2019 14:28

Spojené štáty sprísňujú bezpečnostné opatrenia pred americkými prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať 3. novembra 2020. Chcú tak zabrániť možnému zasahovaniu do volieb zahraničnými mocnosťami, ako sú Rusko, Čína a Irán, informovala v stredu agentúra DPA.

USA sprísňujú opatrenia pred prezidentskými voľbami: Chcú sa chrániť pred útokmi mocností
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

"Naši protivníci chcú podkopať naše demokratické inštitúcie, ovplyvniť nálady verejnosti a politické kroky vlády. Rusko, Čína, Irán a ďalší zahraniční aktéri so zlými úmyslami sa budú snažiť zasahovať do volebného procesu alebo ovplyvňovať vnímanie voličov," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré v utorok spoločne vydalo sedem amerických vládnych agentúr a úradov vrátane FBI a NSA.

Z tohto dôvodu sa bude pred budúcoročnými prezidentskými voľbami v USA uplatňovať "bezprecedentná úroveň koordinácie" medzi všetkými 50 americkými štátmi a teritóriami.

Jej cieľom bude eliminácia bezpečnostných hrozieb, ktoré predstavujú kampane na internetových sociálnych sieťach, dezinformačné kampane či kybernetické útoky na štátnu a lokálnu infraštruktúru.

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by došlo k narušeniu volebnej infraštruktúry v USA. Americké úrady však vyzvali občanov, aby im v tomto smere nahlasovali akékoľvek podozrenia.  

Pod utorkovým vyhlásením sú podpísaní aj predstavitelia amerického ministerstva obrany, spravodlivosti a vnútornej bezpečnosti.

Vyšetrovanie vedené osobitným americkým vyšetrovateľom Robertom Muellerom dospelo k záveru, že Rusko zasahovalo do prezidentských volieb v USA z roku 2016 v prospech Donalda Trumpa. Aktéri podporovaní Ruskom sa snažili pôsobiť na amerických voličov aj prostredníctvom Facebooku.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

12:02 Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

Stránky na sociálnej sieti Facebook a webstránky s pochybným obsahom majú viac interakcií na svojich…