USA sa pripravujú obnoviť rozhovory s Talibanom

4. 12. 2019 20:31

Osobitný vyslanec USA pre Afganistan Zalmaj Chalílzád v krátkom čase obnoví rozhovory s predstaviteľmi afganského militantného hnutia Taliban. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí.

USA sa pripravujú obnoviť rozhovory s Talibanom
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka

K obnoveniu rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Talibanom by malo dôjsť tri mesiace po tom, čo ich americký prezident Donald Trump neočakávane ukončil.

Zalmaj Chalílzád odcestuje do Kataru, aby "sa znovu zapojil do rozhovorov s Talibanom a hovoril o krokoch, ktoré by mohli viesť k vnútroafganskému dialógu a mierovému riešeniu vojnového konfliktu, konkrétne k zníženiu miery násilia, čo by viedlo k uzavretiu prímeria", uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí.

Americký prezident Donald Trump v septembri krátko pred naznačovanou možnou dohodou s Talibanom vyhlásil rozhovory, ktoré USA s týmto islamistickým hnutím viedli viac než rok, za "mŕtve".

Bezprostredným dôvodom bol útok v Kábule, pri ktorom zahynul americký vojak. Taliban po prerušení rozhovorov so Spojenými štátmi viackrát vyjadril pripravenosť rokovania obnoviť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Podľa mňa to spadnúť nemôže, tvrdí expert o poškodenom paneláku v Prešove. A takto to vysvetlil

16:31 Podľa mňa to spadnúť nemôže, tvrdí expert o poškodenom paneláku v Prešove. A takto to vysvetlil

Bytový dom v Prešove, v ktorom vybuchol plyn, spadnúť nemôže. Dôvodom sú železobetónové panely, z kt…