USA požiadali Nemecko o zapojenie do misie v Hormuzskom prielive

30. 7. 2019 20:35

Spojené štáty formálne požiadali Nemecko, aby sa zapojilo do medzinárodnej misie s cieľom zaistiť bezpečnosť obchodných aktivít v oblasti Hormuzského prielivu. Oznámila to v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na americké veľvyslanectvo v Berlíne.

USA požiadali Nemecko o zapojenie do misie v Hormuzskom prielive
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

"Formálne sme požiadali Nemecko, aby sa pridalo k Francúzsku a Británii a pomohlo zabezpečiť Hormuzský prieliv a bojovať proti agresii Iránu," povedala hovorkyňa veľvyslanectva Tamara Sternbergová-Grellerová.

"Členovia nemeckej vlády dali jasne najavo, že voľnosť plavby by mala byť chránená. My sa pýtame: Chránená kým?" poznamenala.

Napätie v regióne Perzského zálivu sa vyostrilo po tom, ako britské vojenské námorníctvo začiatkom júla asistovalo pri zadržaní iránskeho tankera pri Gibraltári.

Londýn vyjadril presvedčenie, že toto plavidlo prepravovalo ropu do Sýrie a porušovalo tak sankcie EÚ.

Irán v zrejmej odvete zadržal tankery plaviace sa pod britskou a panamskou vlajkou v Hormuzskom prielive, kadiaľ prechádza strategicky významná dopravná trasa.

Británia v pondelok v tejto súvislosti oznámila, že chce v Perzskom zálive zriadiť námorné ochranné sily pod vedením Európy. Britský návrh sa však podľa agentúry AFP v Európe stretol len s vlažnou odozvou.

Francúzsko vo štvrtok na britskú výzvu reagovalo vyhlásením, že nie je ochotné vyslať do oblasti Perzského zálivu ďalšie vojenské sily, avšak je pripravené zdieľať s Londýnom informácie a koordinovať využitie vojenských kapacít, ktoré v regióne už má.

Naopak, záujem vyjadrili Dánsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko či Švédsko, uviedla DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje v Bruseli.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

23:59 Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

Analytička Tereza Spencerová píše o svete pri rannej kávičke pre server iprima.cz. Okrem iného sa zm…