USA chcú s Európskou úniou vytvoriť jednotný front proti Číne, povedal Trumpov poradca

5. 8. 2018 19:00

Napätie vo vzťahoch medzi USA a Čínou sa opäť vystupňovalo, keď hlavný ekonomický poradca Bieleho domu varoval Peking, aby nepodceňoval Donalda Trumpa a zároveň vyhlásil, že Washington pracuje na vytvorení jednotného frontu s Európskou úniou voči Číne.

USA chcú s Európskou úniou vytvoriť jednotný front proti Číne, povedal Trumpov poradca
Foto: TASR
Popis: Larry Kudlow
reklama

"Nemali by prezidenta podceňovať. Svoj postoj nezmení," povedal koncom tohto týždňa v rozhovore pre televíznu stanicu Fox Business Network Larry Kudlow, ktorý tak dal najavo, že USA sa nových varovaní Pekingu v súvislosti s ďalšími clami nezľaknú.

Čína v piatok (3.8.) uviedla, že je pripravená zaviesť nové clá na americký tovar v ročnej hodnote 60 miliárd USD (51,78 miliardy eur). Clá vo výške od 5 % do 25 % by sa týkali vyše 5200 produktov od kávy a hovädzieho mäsa až po niektoré lietadlá a najnovšie aj skvapalnený zemný plyn. Reagovala tak na informácie zo začiatku týždňa, že Trump chce zvýšiť plánované dovozné clá na čínske produkty v ročnej hodnote 200 miliárd USD z pôvodne zvažovaných 10 % na 25 %.

Kudlow navyše uviedol, že Čína je v "obchodnej aréne" stále izolovanejšia. Ako povedal, Washington sa totiž posunul bližšie k uzatvoreniu obchodných dohôd s Európskou úniou a Mexikom.

"Plánujeme s Európskou úniou uzatvoriť dohodu, čím vytvoríme jednotný front proti Číne," povedal Kudlow. Zároveň dodal, že väčšina ľudí z amerického tímu pracujúceho na obchodných dohodách by mohla potvrdiť, že sa postupne približujú k dohode aj s Mexikom.

"Čína je stále izolovanejšia," dodal s tým, že Číňania vedia, čo od nich Washington požaduje. Doteraz však podľa neho s uspokojujúcou odpoveďou neprišli.

Trump a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa koncom júla dohodli na tom, že EÚ a USA sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary okrem automobilov. Trump vtedy vyhlásil, že Brusel súhlasil aj s nákupom "väčšieho množstva sóje" a so zvýšeným dovozom skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov. USA zasa súhlasili s tým, že nebudú voči EÚ predbežne zavádzať nové clá a zatiaľ neuvalia ani 25-% clá na automobily, ktorými sa Trump vyhrážal.

V tejto súvislosti Kudlow v rozhovore pre Bloomberg Television povedal, že USA a Európa urobili vo vzájomných rozhovoroch o obchode pokrok a už v najbližších týždňoch by mohli oznámiť niektoré dohody.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cestovný ruch "v normále"? Skôr ako v roku 2022 nečakajte, upozorňuje prezident ZCR Harbuľák

14:59 Cestovný ruch "v normále"? Skôr ako v roku 2022 nečakajte, upozorňuje prezident ZCR Harbuľák

Cestovný ruch na Slovensku sa pravdepodobne do normálu nedostane skôr ako v roku 2022. Pre TASR to u…