USA a Čína na ostrie noža. Ide o vírus. Trump pôvodne vec nechcel vyhrocovať, ale potom prišiel výpad z Ázie. A veci sa menia

26. 3. 2020 18:48

Ako už viackrát odznelo, koronavírus môže mať aj geopolitický dosah. Podľa americkej CNN môže opäť rozpútať konflikt medzi USA a Čínou, ktorý ešte minulý rok prebiehal hlavne pre obchodné spory. USA môžu podľa ďalších zdrojov stratiť povesť modernej a funkčnej krajiny a vojnu o naratív prehrávajú. Ale to môže tiež viesť k tomu, že sa z Číny začnú sťahovať americké firmy.

USA a Čína na ostrie noža. Ide o vírus. Trump pôvodne vec nechcel vyhrocovať, ale potom prišiel výpad z Ázie. A veci sa menia
Foto: TASR
Popis: Donald Trump (vľavo) a Si Ťin-pching na archívnej snímke.
reklama

Podľa CNN sa Čína snaží vyvliecť zo zodpovednosti za epidémiu. Čínsky veľvyslanec vo Washingtone musel napríklad vysvetľovať, prečo hovorca čínskeho ministerstva zahraničia rozširuje na Twitteri teóriu, že vírus do Číny zavliekla americká armáda. Podľa televízie už Čína spustila dezinformačnú kampaň a spomínaný hovorca naznačil, že vírus vznikol v USA už v septembri, ale nebol správne diagnostikovaný.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať a Trumpova vláda spustila kampaň, ktorá má upozorniť na to, ako Číňania dlho zamlčovali fakty o koronavíruse. Nehovoriac o tom, že republikáni začali namiesto výrazu „koronavírus“ používať názov „čínsky“ alebo „wuhanský vírus“. A toto označenie nakoniec adoptoval aj prezident Donald Trump.

Trumpa vraj tlačia ku kritickejšiemu postoju k Číne jeho poradcovia, ale prezident zatiaľ odolával, aj keď zakázal lety z Číny do USA. Podľa jedného z expertov preto, že tento rok sa budú v USA konať voľby a Trump chcel vzbudiť dojem, že všetko ide, ako má, a situáciu má pod kontrolou. A ďalší dôvod, prečo americký prezident nechcel kritizovať Čínu, bol, že nechcel ohroziť obchodné rokovania medzi oboma krajinami. Ale to sa v posledných dňoch zmenilo zrejme práve preto, že Čína údajne spúšťa dezinformačnú kampaň, v ktorej zvádza vinu na USA, respektíve na Trumpa.

No podľa článku webu MarketWatch Amerika vojnu o verejný obraz prehráva. Aj keď tam vírus neodštartoval. Podľa politológa Iana Bremmera má totiž Čína pod palcom svetové dodávateľské reťazce pre zdravotníctvo a vírus zvládli prostredníctvom technologicko-autokratických riešení, čo následne využili a poskytli pomoc v Európe a v rozvojovom svete.

A hoci dostala čínska ekonomika ranu, z ktorej sa bude spamätávať, nehovoriac o poklese dopytu v Európe a v USA, už sa zdá, že sa opäť otvorí obchodu. Podľa webu MarketWatch sa už vo Wu-chane, kde sa celá epidémia začala, skončí budúci týždeň karanténa.

Podľa ekonóma Carla Weinberga skrátka Čína budí dojem, že situáciu zvláda, napríklad keď nemocnicu s dvetisíc lôžkami postavila za 10 dní.

Pohľad na dočasne postavenú nemocnicu Chuo-šen-šan v čínskom meste Wu-chan

Pohľad na dočasne postavenú nemocnicu Chuo-šen-šan v čínskom meste Wu-chan. Zdroj: TASR

Aj MarketWatch uvádza, že vzťahy medzi Čínou a USA sa zhoršujú, pretože v Amerike silnejú hlasy volajúce po vyšetrení pôvodu koronavírusu.

„Je čas na medzinárodné vyšetrovanie čínskych lží o pôvode vírusu,“ napísal napríklad senátor Hawley. „Čína by mala byť braná na zodpovednosť a mala by zaplatiť za to, čo svet vrátane USA prežíva,“ dodal.

Podľa ďalšieho z expertov rastúci počet nakazených v USA poženie Európu ďalej do náručia Číny.

„Pandémia posilní dojem, že USA už nie sú ten vysoko funkčný a pokročilý vzor, akým bývali,“ vyhlásil s tým, že predtým Európania na USA hľadeli s úctou vzhľadom na inovatívne firmy, univerzity a schopnosť prilákať vzdelaných ľudí z celého sveta. „Smerujeme k tomu, že tu dôjde k horšej epidémii ako v Taliansku. A to ešte posilní dojem, že USA nemajú svet čo naučiť,“ pohrozil.

Zdravotníci čakajú na ďalšie vozidlo pri odbere vzoriek na testovanie na COVID-19 v zdravotníckom centre Doris Ison v Miami na Floride

Zdravotníci čakajú na ďalšie vozidlo pri odbere vzoriek na testovanie na COVID-19 v zdravotníckom centre Doris Ison v Miami na Floride. Zdroj: TASR

To podľa politológa Bremmera povedie v Európe k tomu, že v obchodnej vojne medzi Čínou a USA budú menej náchylní pridať sa na stranu Ameriky.

Rozkol medzi Čínou a USA by mohol mať dosah aj na niektoré americké firmy. Republikánsky senátor Cory Gardner tvrdí, že firmy, ktoré vyrábajú kľúčový tovar a produkty, by mali výrobu presunúť späť do USA. A to bez ohľadu na to, či sú tieto firmy závislé od lacnej výroby a ceny práce. Senátora k tomuto vyhláseniu podľa webu Washington Examiner dohnalo to, že rúška sú aj v USA nedostatkovým tovarom, a to čiastočne preto, že Peking zakázal americkým spoločnostiam ich vyvážať. Vraj v tomto názore nie je sám.

Pred týmito zámermi už Čína varovala, že niečo také by mohlo poškodiť amerických občanov. Veľvyslanec EÚ v USA Stavros Lambrinidis tiež varoval, že takéto hlasy môžu nakoniec viesť k zníženiu výkonu svetovej ekonomiky.

Ale americký senátor na takéto varovania nedbá: „Ak chcete vyrábať angličáky po celom svete, dobre, myslím, že to, kde sa vyrába model 1986 Maserati, je každému jedno. Ale ak vyrábate nevyhnutné lieky a ste závislí od čínskeho dodávateľského reťazca, ktorý môže zastaviť kríza typu koronavírusu, tak by som si to rozmyslel.“

A dodal, že po celom svete je mnoho ďalších krajín bližších západným hodnotám, kde je možné založiť nové dodávateľské reťazce. Menoval napríklad Brazíliu, ktorej v súčasnosti vládne Jair Bolsonaro.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

17:55 Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

Od predsedu vlády ľudia neočakávajú, že bude pred kamerami rozoberať rôzne možnosti a úvahy o tom, a…