Twitter vyráža do boja s fake news a nenávisťou, ohlásil šéf firmy

20. 8. 2018 6:00

Zmeny na sociálnej sieti Twitter zvažuje jej šéf Jack Dorsey. Chce zamedziť tomu, aby umožňovala obťažovanie, šírila nenávistný obsah, fake news a konšpiračné teórie. Dorsey uviedol, že preto prehodnocuje fungovanie kľúčových prvkov svojej platformy a že Twitter by okrem toho mohol špeciálnym označením začať upozorňovať používateľov na automatizované účty, napísal server Novinky.cz.

Twitter vyráža do boja s fake news a nenávisťou, ohlásil šéf firmy
Foto: TASR
Popis: Aplikácia Twitter na displeji mobilného telefónu

Twitter čelil v poslednom čase kritike za to, že nezablokoval šíriteľa konšpiračných teórií Alexa Jonesa. Minulý týždeň to už urobili Apple, streamovacia služba Spotify, Facebook a aj YouTube. Podľa vyjadrenia Twittera však Jones neporušil jeho pravidlá. V utorok však Jonesovi na sedem dní pozastavil činnosť pre video, v ktorom svojich priaznivcov vyzýva, aby si na kritikov pripravili svoje „bojové pušky“.

Teraz Dorsey vyhlásil, že jeho spoločnosť prehodnocuje základné princípy svojho fungovania, ktoré sa vraj od vzniku Twittera nezmenili. „Najdôležitejšou vecou, ktorú môžeme urobiť, je pozrieť sa na stimuly, ktoré začleňujeme do nášho produktu. Vyjadrujú náhľad na to, čo chceme, aby ľudia robili, a myslím si, že už nie sú správne,“ povedal.

V uplynulých mesiacoch urobil Twitter v mene zvýšenia bezpečnosti a dôvery mnoho zmien, informoval denník The Washington Post. „Spoločnosť aktualizovala svoje pravidlá, aby zdôraznila, že obsah, ktorý je ,dehumanizujúci‘ alebo spôsobuje ,reálnu ujmu‘, sa nebude tolerovať,“ napísal americký denník s tým, že Dorsey uviedol, že riadiaci pracovníci stále robia na definícii týchto pojmov.

Šéf Twittera v rozhovore spomenul viac nástrojov, ktoré jeho firma preskúmava. Ďalšou z možností je dopĺňať nepravdivé tweety o faktický kontext, čo by vraj mohlo ľuďom pomôcť „dospieť k vlastnému úsudku“. Twitter by tiež mohol v budúcnosti vyznačovať automatizované účty používané firmami na šírenie najrôznejších informácií. Dorsey hovoril aj o testovaní doplnkov, ktoré by používateľom ponúkali obsah s alternatívnymi uhlami pohľadu, čo je reakcia na šírenie dezinformácií a fenomén názorových bublín.

Celý text nájdete na webe Novinky.cz.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …