Tvrdý verdikt pre Španielov. Nepomôžu im ani predčasné voľby

8. 8. 2016 18:29

Najnovší prieskum verejnej mienky naznačuje, že Španielsko by sa zo súčasnej slepej uličky spočívajúcej vo fragmentácii parlamentu nedostalo ani v prípade vypísania ďalších predčasných volieb.

Tvrdý verdikt pre Španielov. Nepomôžu im ani predčasné voľby
Foto: SITA
Popis: Španielsky premiér Mariano Rajoy
reklama

Patová situácia na politickej scéne v Španielsku trvá od parlamentných volieb z vlaňajšieho decembra, keď žiadna z politických strán nezískala v parlamente väčšinu a nedokázala ani vytvoriť koaličnú vládu. Táto situácia sa opakovala aj po júnových predčasných voľbách.

Ako dnes informovala agentúra AP, z najnovšieho prieskumu inštitútu verejnej mienky CIS vyplýva, že konzervatívna Ľudová strana (PP), ktorá je pri moci od roku 2011 a momentálne vedie vládu, by v predčasných voľbách získala 32,5 percenta hlasov, teda o niečo menej ako 33 percent získaných vo voľbách z 26. júna.

Najsilnejšiu opozičnú stranu - Španielsku socialistickú robotnícku stranu (PSOE) - by podporilo 23,1 percenta voličov, čo je v porovnaní s júnovými voľbami nárast z 22,7 percenta.

Krajne ľavicové združenie Zjednotení môžeme (Unidos Podemos) by si zachovalo tretie miesto, keď by ho vo voľbách podporilo 19,6 percenta voličov. Združenie však v porovnaní s júnom zaznamenalo pokles voličov, keďže v parlamentných voľbách získalo 21,1 percenta hlasov.

Z prieskumu CIS však súčasne vyplýva, že popularita Mariana Rajoya, ktorý zastáva funkciu premiéra a je aj lídrom PP, stúpla v porovnaní s júnom o 0,3 bodu - na 3,5 bodu z celkovo možných desiatich. Popularita väčšiny ďalších politikov klesla, aj keď respondenti ich činnosť hodnotia pozitívnejšie ako prácu Rajoya, ktorý funkciu premiéra zastáva dočasne.

Koncom júla španielsky kráľ Filip VI. na základe konzultácií s lídrami politických strán navrhol Rajoyovi, aby predložil do parlamentu svoju kandidatúru na post premiéra.

Rajoy tento návrh prijal, ale uviedol, že skôr ako svoju kandidatúru v parlamente predloží, chce pokračovať v rokovaniach s ostatnými politickými stranami, pretože nemá medzi poslancami mimo svojej PP dostatočnú podporu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…