Tvrdé slová, obvinenia aj nadávky. Kto si počas roka najviac skočil do vlasov? (1. časť)

1. 1. 2016 6:00

Poslancov, rovnako ich názorov je toľko, že občasné šarvátky nie sú ničím nezvyčajným. Niekedy však prerastú aj do hlbších konfliktov. Obľúbeným nástrojom vzájomného osočovania sa stala aj sociálna sieť Facebook. Kto sa tento rok hašteril najviac?

Tvrdé slová, obvinenia aj nadávky. Kto si počas roka najviac skočil do vlasov? (1. časť)
Foto: SITA
Popis: Socialistická europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová
reklama

Konflikty, osočovanie či hašterenie závisia aj od osobnosti. Niektorí politici sú viac prchkí ako ostatní, a preto sa v našom rebríčku najväčších šarvátok nemusia vyskytnúť len raz. Kto si v roku 2015 skočil najviac do vlasov? Prinášame prvú časť prehľadu, kto, s kým a prečo.

Hlina verzus Martvoň

Hoci sa tento rok nekonala medzi poslancami Alojzom Hlinom a Antonom Martvoňom mela, aká sa stala v roku 2013, ich vzťahy nemožno nazvať vrúcnymi. Len pripomeňme, že pred dvomi rokmi sa o dramatickú situáciu postaral Alojz Hlina, ktorý Martvoňa fyzicky napadol po tom, čo smerák vyhlásil, že vlastník krčmy v centre Bratislavy, teda Hlina, zbohatol na predaji alkoholu mladistvým. Poslanecký búrlivák preto nelenil a Martvoňa zvalil na zem.

Tento rok sa však títo dvaja rivali dostali aspoň do verbálneho útoku. Ešte v máji tohto roku sa Hlina pustil do smeráka Martvoňa, keď mu prekážalo viacero vecí. Martvoňa podľa informácií Hlinu rozhorčilo, že musel stiahnuť návrh zakazujúci "kazítka", a to až tak, že v poslaneckom klube vyhlásil, že si vytvorí vlastnú platformu, informoval na jar portál Akutality.sk. Podľa Hlinu Smer klamal, keď tvrdil, že v strane nemajú žiadne konflikty. Vraj už dávno prorokoval, keď tvrdil, že Martvoň im raz prerastie cez hlavu.

Hlinovi sa zdalo zvláštne aj to, že Martvoň sa prezentoval na vlastných bilbordoch bez odkazu na stranu Smer. Mladý poslanec to však argumentoval vtedy tak, že išlo len o jeho osobnú reklamu, aby mu ľudia posielali pripomienky. Čo sa týka vlastnej platformy, tú tiež poprel. Návrh novely zákona o ochrane spotrebiteľa, aby bolo zakázané pre výrobcov, dovozcov, dodávateľov a predávajúcich upraviť výrobok tak, že sa cielene zníži jeho kvalita alebo skráti životnosť, predostreli poslanci Martvoň a Otto Brixi. Potom ho však stiahli.

V septembri sa zas garde vymenilo a do verbálneho útoku sa pustil samotný Martvoň. Ako voda na mlyn mu padol incident, keď Hlina tak urputne bojoval proti nebankovkám, až jednu vlastnoručne zamuroval, no so zamestnankyňou pobočky nebankovej spoločnosti Pohotovosť vnútri. Smerák ho vtedy nazval neprisôsobivým poslancom, ktorý používa stredoveké praktiky. Martvoň kvitoval aj postup polície, ktorá musela poslaneckého búrliváka pred zamurovanou pobočkou spacifikovať. Podľa smeráckeho poslanca však ani inak konať nemohla.

Alojz Hlina muroval pobočku Pohotovosti, po tom skončil na polícii. Foto: Radka Turoňová

Alojz Hlina muroval pobočku Pohotovosti, potom skončil na polícii. Foto: Radka Turoňová

Ani ku koncu roka títo dvaja veční rivali na seba nezabúdajú. Hlinovi sa pozdáva fakt, že Martvoň nebude v nadchádzajúcich parlamentných voľbách na kandidátke Smeru. Mladý poslanec si totiž zavaril donášaním na svojho kolegu Andreja Kolesíka, keď ho mal bulváru nabonzovať a nafotiť, v akom aute sa rozváža do parlamentu. „Tak to vyzerá, že ten Anton Martvoň naozaj nekandiduje ani za Smer. Ináč, to je fakt ´peklo´, keď si musíte do životopisu napísať, že vás ani Smer nechce. Zdá sa, že aj organizácia ako Smer, má predsa len svoje dno,“  tešil sa  na sociálnej sieti Hlina. Nezabudol dodať, že smerák ho niekoľkokrát hlboko urazil. „To, čo dovliekol Smer do parlamentu ako svoju ´omladinu´, bol čistý omyl. Zdá sa, že Martvoň ´dožral´ aj Smer, a to je čo povedať. Chápať   ´odpálenie´ Martvoňa ako ústretové gesto Smeru voči mne naozaj netreba preceňovať. Opätovne uvádzam, že moje deti na Univerzitu Komenského nepôjdu, pokiaľ akademická obec bude akceptovať, že našu mládež učia ľudia, ako je Anton Martvoň,“ zastrájal sa v decembri poslanec.

Fico verzus Matovič

O bombastickú kauzu sa postaral tento rok obyčajný človek Igor Matovič. Ten obvinil premiéra Roberta Fica z toho, že so svojou manželkou majú vraj účty na Belize, na ktorých je neuveriteľná hromada peňazí. Podľa anonymu, na ktorý sa odvolával Matovič, si mal Fico spolu s manželkou Svetlanou založiť v roku 2008 na Belize schránkovú firmu a tá potom dva účty, na ktorých majú mať stovky miliónov, konkrétne takmer 700 miliónov dolárov. Hoci sa najprv premiér staval k obvineniu s ľahkosťou a vyhlásil, že Matovič si vymýšľa, neskôr sa k tomu vyjadril aj v prítomnosti svojej manželky.

Predseda vlády SR Robert Fico a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty, alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách na Belize. Nie sú ani signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby na Belize. Nemajú ani účasť v žiadnych spoločnostiach s registrovaným sídlom na Belize a nie sú majitelia ani štatutári v takýchto spoločnostiach. Takto znela informácia, ktorú poskytla slovenským orgánom činným v trestnom konaní Finančná spravodajská jednotka v Belize.

Premiér očakával, že Matovič sa vzdá svojho mandátu a podal na neho trestné oznámenie zo spáchania zločinu krivého obvinenia. Šéf OĽaNO vtedy vyhlásil, že jeho nejaký „papierik z Belize“ nezaujíma. Sľúbil dodať materiály potvrdzujúce manipuláciu verejného obstarávania. Zároveň sľúbil, že ak sa preukáže opačná pravda, nemá problém vzdať sa poslaneckého mandátu. Od premiéra však čakal podobný chlapský záväzok, teda, že odstúpi.

V októbri však vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil preverovanie takzvaných účtov a nezistil súvislosť s materiálmi, ktoré Matovič predložil. Fico ho potom označil za patologického klamára. Matovič to vtedy na sociálnej sieti okomentoval takto: „Vyšetrovateľ z NAKA začal už pred dvoma týždňami voči osobe vystupujúcej ako Igor Matovič trestné stíhanie za ohováranie pána premiéra. Ako zdôvodnenie napísal, že sa preukázalo, že Fico žiadny účet na Belize nemá. Ako mohol už pred dvoma týždňami vedieť, k čomu dospeje dnes jeho vyšetrovanie? Len tak, že si pomýlil riadky v scenári od súdruha.“

Matovič verzus Procházka

Líder Obyčajných ľudí sa dostal do konfliktu aj s predsedom Siete Radoslavom Procházkom. Na verejnosť sa totiž dostala nahrávka rozhovoru medzi politikmi z roku 2014, ktorý si Matovič tajne nahral pred prezidentskými voľbami. Súviselo to s Procházkovou inzerciou v novinách, ktoré patria Matovičovcom. Na nahrávke sa hovorilo aj o platení za inzerciu bez dokladu. No v bitke kto z koho obišiel Procházka nakoniec bez väčšej ujmy. Svedčia o tom aj volebné prieskumy, keď je jeho Sieť druhá za Smerom, no Matovičovi sa príliš nedarilo ani pri nápade vytvoriť koalíciu s Danielom Lipšicom z NOVY.

Flašíková-Beňová verzus Maiga, opoziční poslanci a KDH

Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová je mimoriadne aktívna na sociálnej sieti Facebook. Okrem príjemných príspevkov však neváhala viackrát chrliť oheň. Najprv to bolo v súvislosti s Ibrahimom Maigom. Tento rok totiž naplno prepukla utečenecká kríza. Europoslankyňa pochválila počin herečky Petry Polnišovej a režisérky Wandy Hrycovej, ktoré sa rozhodli navštíviť rakúsky pobytový tábor. Podľa Maigu, ktorý pochádza z Afriky, však išlo v súvislosti s vyzdvihovaním akcieschopných známych žien slovenského šoubiznisu vďaka Facebooku len o marketing. Vyjadril obavu, že Európa to celé s utečencami nezvládne. „Keď som ja začal riešiť ľudí v núdzi pred 25 rokmi, neviem čomu ste sa venovali ty, Vanda a Petra,“ kritizoval vtedy Flašíkovú-Beňovú, ktorú "aj europarlament obvinil z toho, že na jednej strane vytvárajú biedu a na druhej sa potom tvária, že im na niekom záleží".

Maiga ešte v lete vyslovil názor, že o utečencov by sa mali postarať tí, ktorí vzniknutú situáciu spôsobili. Zastával sa aj Slovákov, z ktorých sa podľa neho len istá menšina chová fašisticky. Europoslankyňa sa však nasrdila a vyčítala mu, že tí ľudia, ktorým sa jeho statusy páčia, by jemu podobných označili len za „smradľavú chamraď“ a vôbec by im nepomohli. Politička nakoniec šarvátku na sociálnej sieti zaklincovala slovami, že nie sú priatelia, preto ju jeho názor nezaujíma.

Mimochodom, v súvislosti s utečencami, sa rozkmotrila aj s podnikateľom a najnovšie aj politikom Borisom Kollárom. Hoci boli predtým kamaráti, odlišné názory ich rozdelili po tom, čo si adresovali tvrdé slová. Je známe, že Kollár, ktorý vstúpil do politiky so stranou Sme rodina - Boris Kollár, sa voči imigrantom stavia pomerne tvrdo, a práve preto si s eurposlankyňou v tejto otázke nesadli, čo sa, bohužiaľ, prejavilo aj na ich, predtým priateľských, vzťahoch.

Flašíková-Beňová sa rozohnila aj v otázke povinných kvót prerozdelenia utečencov, ktoré vláda na čele s Robertom Ficom odmieta. Slovensko zašlo až tak ďaleko, že sa rozhodlo žalovať Európsku úniu, za čo si vyslúžil Fico kritiku z radu opozície. Europoslankyňa preto nazvala Igora Matoviča aj šéfa Slobody a Solidarity Richarda Sulíka tajtrlíkmi. „Všetci tajtrlíci typu Matovič, Sulík a spol. sa teraz navážajú do Fica. Sú takí trápni, že sa čudujem, kto takých hlúpych a plytkých ľudí môže vôbec voliť,“ odkázala vtedy opozičným poslancom na sociálnej sieti.

Foto: Rerofoto/Facebook (archív PL)

Foto: Rerofoto/Facebook (archív PL)

Politička si počas roka skočila do vlasov aj s Danielom Lipšicom. Bolo to pre utečenecké kvóty, keď Lipšic tvrdil, že smerácki europoslanci hlasovali za kvóty, hoci dohoda znela inak, preto mali hlasovať v rozpore so záujmami Slovenska. Predsedu hnutia NOVA preto nazvala primitívnym klamárom a šašom. „Ani sa nečudujem, že skončil na kandidátke u Matoviča, lebo je rovnaký šašo ako Matovič. Klamať v tejto citlivej otázke je prejav najhrubšej nezodpovednosti,“ vyhlásila vtedy a dodala, že ho vyzýva, aby odišiel z politiky. Podľa neho však smeráci za zavedenie kvót v europarlamente hlasovali, keďže v záverečnom hlasovaní podporili správu, ktorá obsahuje aj časť, kde sa kvóty uvádzajú.

No a do tretice sa s europoslankyňou nepriamo pochytila aj hovorkyňa KDH Nataša Žembová. Bolo to vtedy, keď sa predseda strany Ján Figeľ ozval proti Akčnému plánu LGBTI ľudí, ktorý má riešiť aj ochranu práv sexuálnych menšín. Europoslankyňu vtedy rozhorčilo, že Figeľ vystupuje proti tomuto plánu (adresoval otvorený list ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borcovi – pozn. red.) a vyjadrila sa, že asi nemá dostatok tém na zlepšenie života ľudí.

„Pre nedostatok tém na zlepšenie života ľudí na Slovensku prišiel uspávač  hadov, predseda KDH Ján Figeľ, skromný majiteľ paťizbáku v Starom Meste za 1 805,40 eura a hrdý doktorand Vysokej školy sv. Alžbety s riešením situácie na Slovensku,“ vyjadrila sa na Facebooku Flašíková-Beňová. Figeľa sa však zastal nielen predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan, keď uviedol, že to, ako sa vyjadruje na adresu svojich kolegov, je jej vizitka.

O čosi drsnejšia bola vo vyjadrení pre PL.sk Žembová. „Pani europoslankyňa by si mala dávať pozor, čo hovorí. Keďže nemá poriadne argumenty, tak útočí, ohovára a osočuje. Je to typický prejav prevažujúcej smeráckej socialistickej politiky. Predtým to rozvíjali mečiarovci. Dávajú zo seba len to, čo v sebe majú. Pán predseda sa nemusí očisťovať pred niekým, kto má svojej špiny na sebe dosť,“ adresovala eurposlankyni tvrdé slová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…