Tvrdé reakcie na schválený rozpočet: Opozícia robí z Kamenického podvodníka, veľa rečí, žiadne výsledky

    0
    Na snímke chrbtom minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) a poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) sa objímajú po schválení štátneho rozpočtu na rok 2020 (Autor: TASR)

    Nová vláda tak bude musieť podľa SaS vo svojom programovom vyhlásení vyslať jasný signál, že nasmeruje Slovensko k dlhodobo udržateľným verejným financiám.

    Viskupič: Vraj ľudia v rozpočte vyhrali. Nie bohužiaľ nevyhrali

    “Tiež bude dôležité dodržiavať, na rozdiel od predchádzajúcej vlády, zákon o dlhovej brzde. Naša krajina nepotrebuje uťahovanie opaskov, potrebuje vyššiu efektívnosť. Potrebujeme z každého eura získať maximum. Aj preto sme nemohli hlasovať za predložený štátny rozpočet. Máme za to, že i rozpočtové provizórium by bolo lepším a férovejším riešením,” zdôraznil poslanec NR SR za SaS a člen finančného výboru Marián Viskupič.

    Viskupič bol pri komentovaní rozpočtu na sociálnej sieti však oveľa tvrdší: “Vraj ľudia v rozpočte vyhrali. Nie bohužiaľ nevyhrali. Všetci sa zložíme, na pokračovanie vyslovene škodlivej fiškálnej politiky aktuálnej koalície. Len pre zaujímavosť. Hrozí nam deficit cca 1.3mld eur, čo je rovnaká suma, ako hodnota slovenských zlatých rezerv, ktoré Slovensko na zhromaždilo za 100 rokov,” píše v statuse.

    Mimoparlamentná strana Za ľudí očakáva, že oficiálne schválený deficit rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022 na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu (HDP) nebude dodržaný.

    Kamenický kamufluje a falšuje čísla, tvrdí Meravý

    “Minister financií (Ladislav) Kamenický zo Smeru v rozpočte kamufluje a falšuje čísla. Oficiálnym číslam neverí nielen Rozpočtová rada, ale ani Národná banka Slovenska a Európska komisia. Dôvod, prečo sa vláda uchyľuje k takýmto praktikám, je zrejmý: Fiškálne pravidlá jej nedovolia predložiť rozpočet s vyšším deficitom než 0,5 % HDP, hoci reálne hospodárenie štátu je od tohto cieľa na míle vzdialené. V rozpočte je evidentné nadhodnotenie príjmov a podhodnotenie výdavkov. Ide najmä o dividendy štátnych podnikov, príjem z predaje emisných povoleniek, hospodárenie Sociálnej poisťovne, samospráv a zdravotníckych zariadení,” povedal Tomáš Meravý zo strany Za ľudí.

    Podľa Meravého vláda kamufluje skutočnú výšku deficitu, reálna suma nových dlhov v najbližších 3 rokoch môže presiahnuť 6 miliárd eur.

    Beblavý: Veľa rečí, žiadne výsledky

    Podľa mimoparlamentnej koalície PS/Spolu je rozpočet na rok 2020 fiktívny.

    “Nemá ani hodnotu papiera, na ktorom je vytlačený. V oblasti verejných financií sa vláda správa ako vždy, keď treba niečo riešiť. Veľa rečí, žiadne výsledky,” zhodnotil Miroslav Beblavý z PS/Spolu.

    Štát podľa neho hospodári zle a pomáha si kreatívnym rozpočtovaním, ktoré zaraďuje Slovensko do klubu nezodpovedných krajín EÚ.

    Deficit verejných financií má dosiahnuť 0,68 % HDP

    Nedodržanie vyrovnaného rozpočtu a pokračovanie deficitného hospodárenia štátu nie je dôsledkom horšieho vývoja ekonomiky.

    Je to dôsledok vedomého nadhodnocovania príjmov, podhodnocovania výdavkov a predvoleného rozdávania peňazí, ktoré expert PS/Spolu na financie Ján Remeta nazval kreatívnym rozpočtovaním.

    Parlament v utorok schválil rozpočet verejnej správy na budúci rok. Zahlasovalo zaň 78 poslancov. Proti bolo 61 zákonodarcov zo 143 prítomných poslancov. Slovensku sa v tomto roku nepodarí dosiahnuť vyrovnané hospodárene.

    Deficit verejných financií má dosiahnuť 0,68 % HDP. V budúcom roku by mal schodok klesnúť na úroveň 0,49 % HDP. Vyrovnané hospodárenie by malo byť od roku 2021.

    Rozpočet počíta však s poklesom úrovne verejného dlhu v budúcom roku tesne pod hranicu 50 % HDP (49,9 %). Do roku 2020 sa bude dlh ďalej znižovať, a to k úrovni okolo 45 % HDP.

    - Reklama -