Tvrdé obvinenie Ameriky voči Iránu. Dôvodom je pašovanie zbraní hnutiu Hizballáh v Libanone

26. 8. 2017 17:35

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová obvinila Irán z pašovania ilegálnych zbraní svojmu spojencovi, hnutiu Hizballáh v Libanone. Zároveň ostro skritizovala tamojšieho veliteľa mierových síl OSN Michaela Bearyho za to, že tieto aktivity prehliada, informovala dnes stanica Slobodná Európa.

Tvrdé obvinenie Ameriky voči Iránu. Dôvodom je pašovanie zbraní hnutiu Hizballáh v Libanone
Foto: SITA
Popis: Iránsky prezident Hasan Rúhání
reklama

Beary tvrdenia Spojených štátov a Izraela, že Hizballáh v Libanone zhromažďuje arzenál, odmieta. OSN v tejto blízkovýchodnej krajine disponuje 10.500 členmi mierových zborov.

"Od roku 2006 registrujeme masívny prílev ilegálnych zbraní do rúk Hizballáhu, z ktorých väčšina je pašovaná do Libanonu z Iránu. Hizballáh je teroristická organizácia, ktorá prispieva k výraznej destabilizácii regiónu a otvorene ohrozuje Izrael," vyhlásila v piatok Haleyová v newyorskom sídle Organizácie Spojených národov.

Veľvyslankyňa taktiež vyhlásila, že mierová misia OSN v Libanone si vyžaduje zmeny. "Nadišiel čas, aby Bezpečnostná rada OSN zakročila vo veci tejto mierovej misie. Nemôžeme totiž teroristom nahrávať," uviedla Haleyová. Irán ani Hizballáh na vyjadrenia americkej diplomatky bezprostredne nereagovali.

Beary tento týždeň vyhlásil, že jeho jednotky nenašli žiadny dôkaz o ilegálnom presune zbraní do zmienenej oblasti. Rusko a Francúzsko, dvaja stáli členovia BR, presadzujú zachovanie aktuálneho stavu mierovej misie v Libanone.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…