EÚ je podľa Tuska "ochotná vypočuť si názory, ktoré sú operatívne, realistické a prijateľné pre všetky členské štáty Únie, vrátane Írska".
Johnson, ktorý sa tento týždeň stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou aj francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, uviedol, že rokovania síce postupujú, no nebude jednoduché presvedčiť EÚ.
Britský premiér chce totiž s EÚ uzavrieť novú dohodu, pretože nesúhlasí so znením tej, ktorú s Bruselom uzavrela jeho predchodkyňa v úrade Theresa Mayová. Na dohode mu prekáža najmä práve tzv. írska poistka.
Predstavitelia EÚ opakovane vyhlasujú, že táto dohoda sa už otvárať nebude.
Boris Johnson (TASR/AP)
Na základe tzv. írskej poistky by pre Severné Írsko po odchode Británie z EÚ dočasne platili odlišné podmienky obchodovania s EÚ než tie, ktoré by sa týkali zvyšku Spojeného kráľovstva.
Tento "záložný plán" pre Írsko však nie je časovo ohraničený a veľká časť britských zákonodarcov ho vníma ako pascu, ktorá ich krajinu navždy zviaže obchodnými pravidlami Únie a znemožní Londýnu uzatvárať samostatné obchodné dohody s partnermi vo svete.
Ak však Británia odíde z EÚ bez dohody 31. októbra, čo Johnson pripúšťa ako realistickú alternatívu, írska poistka do platnosti nevstúpi.
Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.