Turecko využíva výnimočný stav na prenasledovanie opozície, tvrdí Amnesty International

26.4.2018 22:10

Turecko musí prestať využívať pretrvávajúci výnimočný stav v krajine ako ospravedlňovanie zatýkania ľudskoprávnych aktivistov, novinárov a popredných predstaviteľov občianskej spoločnosti, uviedla vo štvrtok v správe organizácia Amnesty International (AI).

Turecko využíva výnimočný stav na prenasledovanie opozície, tvrdí Amnesty International
Foto: TASR
Popis: Prezident Erdogan ďakuje svojim priaznivcom na masovej demonštrácii v Istanbule

"Turecká vláda pokračuje vo využívaní výnimočného stavu na zúženie priestoru pre nesúhlasné alebo alternatívne názory," cituje zo správy Amnesty agentúra DPA.

V Turecku bol výnimočný stav vyhlásený 20. júla 2016 - niekoľko dní po tom, čo sa armáda pokúsila o neúspešný štátny prevrat. Odvtedy prišlo o prácu podľa AI viac než 107.000 zamestnancov verejného sektora a vyše 100.000 ľudí bolo trestne stíhaných. Vo väzení čaká na súdny proces viac než 50.000 ľudí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje z neúspešného pokusu o puč svojho bývalého spojenca, moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý od roku 1999 žije v exile v USA. Turecko žiada o jeho vydanie. Gülen však akúkoľvek svoju účasť na pokuse o prevrat popiera.

Množstvo ľudí, ktorých v krajine prepustili zo zamestnania či čelia trestnému stíhaniu, obviňujú z väzieb na Gülena. Amnesty však pripomína, že mnoho z nich na Gülena nemá žiadne väzby a v skutočnosti ide o aktivistov alebo novinárov, ktorí sa dožadujú demokracie.

"Je čas, aby Turecko ešte predtým, než tam zanikne nezávislá a kritická občianska spoločnosť, zrušilo súčasný výnimočný stav a drakonické opatrenia zachádzajúce nad rámec legitímnych opatrení na boj s hrozbami proti národnej bezpečnosti," uviedla Amnesty.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.