Turecko využíva výnimočný stav na prenasledovanie opozície, tvrdí Amnesty International

26.4.2018 22:10

Turecko musí prestať využívať pretrvávajúci výnimočný stav v krajine ako ospravedlňovanie zatýkania ľudskoprávnych aktivistov, novinárov a popredných predstaviteľov občianskej spoločnosti, uviedla vo štvrtok v správe organizácia Amnesty International (AI).

Turecko využíva výnimočný stav na prenasledovanie opozície, tvrdí Amnesty International
Foto: TASR
Popis: Prezident Erdogan ďakuje svojim priaznivcom na masovej demonštrácii v Istanbule

"Turecká vláda pokračuje vo využívaní výnimočného stavu na zúženie priestoru pre nesúhlasné alebo alternatívne názory," cituje zo správy Amnesty agentúra DPA.

V Turecku bol výnimočný stav vyhlásený 20. júla 2016 - niekoľko dní po tom, čo sa armáda pokúsila o neúspešný štátny prevrat. Odvtedy prišlo o prácu podľa AI viac než 107.000 zamestnancov verejného sektora a vyše 100.000 ľudí bolo trestne stíhaných. Vo väzení čaká na súdny proces viac než 50.000 ľudí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje z neúspešného pokusu o puč svojho bývalého spojenca, moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý od roku 1999 žije v exile v USA. Turecko žiada o jeho vydanie. Gülen však akúkoľvek svoju účasť na pokuse o prevrat popiera.

Množstvo ľudí, ktorých v krajine prepustili zo zamestnania či čelia trestnému stíhaniu, obviňujú z väzieb na Gülena. Amnesty však pripomína, že mnoho z nich na Gülena nemá žiadne väzby a v skutočnosti ide o aktivistov alebo novinárov, ktorí sa dožadujú demokracie.

"Je čas, aby Turecko ešte predtým, než tam zanikne nezávislá a kritická občianska spoločnosť, zrušilo súčasný výnimočný stav a drakonické opatrenia zachádzajúce nad rámec legitímnych opatrení na boj s hrozbami proti národnej bezpečnosti," uviedla Amnesty.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akoby sa niekam stratila hrdosť na toto mesto, hovorí kandidát na primátora Petruško. Uvítal by, keby sa Košice stali mestom na celý život

15:00 Akoby sa niekam stratila hrdosť na toto mesto, hovorí kandidát na primátora Petruško. Uvítal by, keby sa Košice stali mestom na celý život

ROZHOVOR Zviditeľnil naše mesto tak ako nik pred ním – hovorí o Richardovi Rašim jeho zástupca na ko…