Turecko varovalo v utorok Damask, aby sa "nehral s ohňom"

20.8.2019 15:28

Turecko varovalo v utorok Damask, aby sa "nehral s ohňom". Stalo sa tak deň po tom, ako sa turecký vojenský konvoj stal na severozápade Sýrie cieľom vzdušného útoku, uviedla agentúra AFP.

Turecko varovalo v utorok Damask, aby sa "nehral s ohňom"
Foto: TASR
Popis: Recep Tayyip Erdogan

"Režim by sa nemal zahrávať s ohňom... Ako sme už povedali, urobíme všetko, čo je potrebné, aby sme zaručili bezpečnosť našich vojakov a pozorovateľských stanovíšť," povedal novinárom v Ankare turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Vyjadril však nádej, že k tomu nebude musieť dôjsť.

Najmenej traja civilisti zahynuli pri nálete, ktorý podľa Turecka zasiahol v pondelok turecký vojenský konvoj vyslaný k strategicky významnému mestu Chán Šajchún v severozápadnej časti Sýrie, kam ešte v nedeľu vstúpili sýrske vládne sily.

Turecké ministerstvo obrany informovalo, že pri nálete utrpelo zranenia aj ďalších 12 ľudí.

Konvoj smeroval na pozorovacie stanovište, akých má Turecko v povstalcami ovládanej provincii Idlib a na jej okraji dovedna 12. Tieto stanovištia prevádzkuje v súlade s dohodou, ktorú dosiahlo s Ruskom. Ankara nemá podľa Čavušogla v úmysle presťahovať pozorovateľské stanovište, na ktoré konvoj smeroval.

Turecké ministerstvo obrany uviedlo, že konvoj mal za cieľ otvoriť zásobovacie trasy, zaručiť bezpečnosť stanovišťa a chrániť civilistov po ofenzíve sýrskej armády v tomto regióne.

Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedla, že vozidlo povstalcov na čele konvoja 15 kilometrov od Chán Šajchúnu zasiahol ruský nálet. Podľa SOHR zahynul bojovník z povstaleckej skupiny Fajlak aš-Šám a dvaja ďalší opoziční bojovníci.

Cez Chán Šajchún na južnom okraji provincie Idlib prechádza dôležitá diaľnica spájajúca sýrske hlavné mesto Damask s mestom Aleppo ležiacim na severe Sýrie. Vládne sily vedú v tejto oblasti prudké boje s džihádistami a spriaznenými povstaleckými skupinami.

Väčšinu provincie Idlib, ako aj časti susedných provincií Lázikíja, Hamá a Aleppo ovláda od januára aliancia radikálnych islamistických skupín Haját Tahrír aš-Šám.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

0:00 Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

Kanadský premiér Trudeau má problém. Magazín Time vyhrabal starú fotografiu, kde je prezlečený a hla…