Turecko pokračuje v ťažení proti spojencom USA. S ruskými priateľmi máme dohodu, priznal Erdogan

22. 1. 2018 16:46

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok vyhlásil, že jeho krajina „neustúpi ani o krok“ pri vojenskej ofenzíve na enklávu Afrín v severnej Sýrii, ovládanú kurdskými bojovníkmi, ktorí sú spojencami USA.

Turecko pokračuje v ťažení proti spojencom USA. S ruskými priateľmi máme dohodu, priznal Erdogan
Foto: TASR
Popis: Tanky tureckej armády zasahujú v Sýrii

Erdogan v tretí deň operácie uviedol, že hlavným cieľom Turecka je zaručenie národnej bezpečnosti, zachovanie sýrskej územnej integrity a ochrana sýrskeho ľudu.

Diskutovali sme o tom s našimi ruskými priateľmi a máme dohodu, povedal. Kritizoval Spojené štáty za spoluprácu so sýrskymi kurdskými silami v boji proti Islamskému štátu namiesto toho, aby spolupracovali s Tureckom.

Cieľom operácie nie je podľa Erdogana okupovať“ žiadnu časť Sýrie, ale skôr dobyť "srdcia". Keď raz budú enkláva Afrín a provincia Idlib zabezpečené, tak sa podľa Erdogana môžu vrátiť tisíce Sýrčanov do svojich domovov.

Operácia Afrín sa skončí, keď dosiahne svoje ciele,“ dodal turecký prezident.

Kurdské milície v Sýrii v pondelok oznámili, že vyhnali tureckých vojakov a ich spojencov z dedín, ktoré obsadili počas ofenzívy proti enkláve Afrín.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) spustili Američanmi podporované kurdské milície zúrivú protiofenzívu, počas ktorej vyhnali tureckých vojakov a ich spojeneckých sýrskych bojovníkov z dvoch dedín.

SOHR uviedlo, že Tureckom podporované jednotky otvorili v tretí deň ofenzívy dva nové fronty a pokúšajú sa opäť vstúpiť do Afrínu.

Kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), oznámili, že s tureckými jednotkami zvádzajú boje severozápadne od Afrínu. Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku.

Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že v dôsledku tureckých útokov a ostreľovania regiónu prišlo za uplynulých 24 hodín o život 21 ľudí vrátane šiestich detí. Turecko podľa agentúry DPA vyhlásilo, že si nevyberá za cieľ civilistov.

Turecká ofenzíva proti Afrínu, ktorá sa začala v sobotu, má za cieľ vyhnať z tejto oblasti Kurdov. Ofenzíva zvýšila napätie v už beztak komplikovanom sýrskom konflikte a vyvolala obavy z ďalšieho zhoršovania vzťahov medzi spojencami z NATO - Tureckom a USA.

NATO v pondelok uviedlo, že v súvislosti s pokračujúcou ofenzívou je s Tureckom v kontakte. Severoatlantická aliancia sa vyjadrila, že Turecko trpelo terorizmom a má právo na sebaobranu, ale vyzvala ho, aby tak robilo primeraným a zdržanlivým spôsobom.

Situáciu v Sýrii prediskutuje v pondelok Bezpečnostná rada OSN, pripomína agentúra AP.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…