Turecko označilo rokovania s USA o Sýrii za pozitívne

7. 8. 2019 16:33

Turecký minister obrany Hulusi Akar označil v stredu za "pozitívne" rozhovory s USA, ktoré majú za cieľ predísť tureckému vojenskému zásahu v severnej časti Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.

Turecko označilo rokovania s USA o Sýrii za pozitívne
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka
reklama

V Ankare od pondelka prebiehajú rokovania medzi predstaviteľmi Turecka a USA o vytvorení "bezpečnostnej zóny" v severnej časti Sýrie, ktorá by mala udržať tamojšie kurdské milície ďalej od tureckých hraníc. Prípadná dohoda by mohla zabrániť ďalšej hroziacej tureckej invázii do severnej Sýrie. 

Stretnutia boli podľa Akarových slov "pozitívne a pomerne konštruktívne".

Turecko už viackrát varovalo, že sa pripravuje na zásah voči kurdským Ľudovým obranným jednotkám (YPG) v severnej časti Sýrie. USA podporujú YPG, ktoré predstavujú hlavnú silu v bojoch proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Sýrii. 

Ankara však YPG považuje za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná a od roku 1984 vedie povstanie na tureckom území.

"Uprednostnili by sme spoločné kroky s našimi americkými spojencami. Už viackrát sme však povedali, že ak to nie je možné, urobíme, čo je nevyhnutné," povedal Akar, ktorého vyjadrenia priniesla turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

Turecko, USA a YPG sa podľa AFP rozchádzajú v názoroch o veľkosti bezpečnostnej zóny.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…