Turecko hrozí Američanom prijatím protiopatrení

22. 7. 2019 13:29

Turecko prijme protiopatrenia, ak naň Spojené štáty uvalia sankcie za nákup ruského systému protivzdušnej obrany S-400. Vyhlásil to v pondelok turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, podľa ktorého by akékoľvek takéto sankcie boli neprijateľné.

Turecko hrozí Američanom prijatím protiopatrení
Foto: SITA
Popis: Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu
reklama

 V rozhovore pre televíznu stanicu TGRT Haber turecký minister uviedol, že americký prezident Donald Trump nechce zaviesť sankcie. Čavušoglu podľa vlastných slov ani neočakáva, že by sa americká administratíva k takémuto kroku odhodlala.

Ankara minulý týždeň vyzvala Washington, aby odvolal svoje rozhodnutie o zablokovaní prístupu Turecka k programu vývoja multifunkčného bojového lietadla F-35.

Štátna tajomníčka ministerstva obrany USA Ellen Lordová potvrdila, že rozhodnutie o zablokovaní prístupu Turecka k programu vývoja F-35 súvisí s nákupom ruského systému protivzdušnej obrany.

Prvé správy o rokovaniach o dodávke S-400 Turecku sa objavili v novembri 2016. Uzavretie zmluvy, na základe ktorej má Rusko Turecku dodať štyri batérie S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov, bolo potvrdené v septembri 2017.

Rusko začalo s dodávkami komponentov systému S-400 tento rok 12. júla. Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi — spojencami v NATO.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…