Turecko chce pokračovať vo vrtoch pri pobreží Cypru napriek sankciám EÚ

16. 7. 2019 13:36

Rozhodnutie Európskej únie (EÚ) obmedziť kontakty a financovanie Turecka za prieskumné vrty v ložiskách zemného plynu a ropy vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, neovplyvní jeho odhodlanie pokračovať v energetických aktivitách v regióne. Oznámilo to v utorok turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Turecko chce pokračovať vo vrtoch pri pobreží Cypru napriek sankciám EÚ
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka

Ministerstvo uviedlo, že neschopnosť EÚ spomenúť tureckých Cyperčanov vo svojich rozhodnutiach prijatých v pondelok „ukázalo, aká zaujatá je Únia v otázke Cypru“.

EÚ pozastavila rokovania o komplexnej dohode o leteckej doprave s Tureckom aj asociačné rokovania a ďalšie stretnutia a dialógy na vysokej úrovni s predstaviteľmi Turecka.

Schválila tiež návrh na zníženie predvstupovej pomoci Turecku na rok 2020 a vyzvala Európsku investičnú banku, aby prehodnotila svoje úverové aktivity v krajine.

„Rozhodnutia nebudú mať vplyv na odhodlanie našej krajiny pokračovať v aktivitách v oblasti uhľovodíkov vo východnom Stredozemí,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Ankara, ktorá podporuje odtrhnutú severnú časť rozdeleného ostrova, tvrdí, že niektoré morské zóny spadajú pod jurisdikciu Turecka alebo tureckých Cyperčanov. Cyprus bol rozdelený v roku 1974 po tureckej invázii.

Grécka časť etnicky rozdeleného Cypru sa stala členom EÚ v roku 2004 a Turecko začalo prístupové rokovania v roku 2005.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…