Turecká opozícia žiada zopakovať komunálne, parlamentné i prezidentské voľby

9.5.2019 9:30

Turecká hlavná opozičná strana požiadala v stredu najvyšší volebný orgán v krajine, aby anuloval výsledky marcových komunálnych volieb v 39 obvodoch Istanbulu, ako aj vlaňajších parlamentných a prezidentských volieb. Urobila tak po rozhodnutí tohto orgánu vyhlásiť za neplatné víťazstvo opozície vo voľbách istanbulského starostu, informovala tlačová agentúra AP.

Turecká opozícia žiada zopakovať komunálne, parlamentné i prezidentské voľby
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka

Turecká Najvyššia volebná rada (YSK) dala v pondelok za pravdu vládnucej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) na čele s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a nariadila zopakovať voľby starostu Istanbulu, kde v závere marca tesne zvíťazil opozičný kandidát Ekrem Imamoglu.

Rozhodnutie zdôvodnila tým, že na zabezpečovaní hlasovania sa podieľali aj osoby, ktoré nie sú štátnymi zamestnancami, čo je v rozpore so zákonom. Podľa AKP práve takéto nezrovnalosti ovplyvnili výsledok volieb starostu.

Opozičná Republikánska ľudová strana (CHP) teraz požaduje anulovanie výsledkov aj v prípade volieb do istanbulských obvodných rád a minuloročných parlamentných a prezidentských volieb, pričom argumentuje rovnako tým, že na hlasovanie dohliadali osoby, ktoré nie sú štátnymi zamestnancami.

V istanbulských obvodoch, ako aj v národnom parlamente získala vo voľbách väčšinu AKP. Rozhodnutie YSK o zopakovaní volieb istanbulského starostu je konečné a CHP sa nemôže proti nemu odvolať.

Opozícia chce teraz poukázať na nespravodlivosť tohto postupu, hoci sa neočakáva, že by volebná rada vyhovela jej požiadavke.

CHP spochybnila nezávislosť YSK a vyjadrila presvedčenie, že členovia rady sa podvolili nátlaku Erdogana, ktorý chce podľa opozície "odcudziť" istanbulskú radnicu, aby si v tomto najväčšom meste Turecka udržal moc.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Generál NATO:  V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

0:00 Generál NATO: V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

Vnímať obranu len ako tanky, lietadlá a lode je chybné. Bezpečnosť totiž priamo súvisí aj s témami, …