Tu je jedna krajina, kde sa strach z migrantov nevypláca, jasali v českom Deníku N. Je to úplne inak

11.6.2019 7:00

Matematika Mariana Kechlibara zaujal výsledok volieb v Dánsku. Voľby vyhrala sociálna demokracia. A vyhrala ich aj vďaka tomu, že ľavica sľúbila pritvrdiť v oblasti prijímania migrantov a vyplácania sociálnej podpory migrantom. Oproti tomu Dánom prisľúbila, že pre nich zostane sociálny štát zachovaný.

Tu je jedna krajina, kde sa strach z migrantov nevypláca, jasali v českom Deníku N. Je to úplne inak
Foto: pixabay.com
Popis: Vlajka Dánska

Dánski sociálni demokrati vyhrali voľby. A Marian Kechlibar si všimol nadšenú reakciu, ktorú to vyvolalo v českom Deníku N. Tam to vyhodnotili ako „prepad populistov“, hneď dali do titulku, že protiimigračné strany prepadli, a poznamenali si: „Že by ešte boli krajiny, kde sa šíriť strach z migrácie nevypláca?“

Kechlibar však vyvádza čitateľov z omylu. Ak podľa neho dánske voľby niečo dokazujú, tak to, že od proimigračnej politiky už ustupujú aj súdnejší sociálni demokrati.

Sociálni demokrati v predvolebnej kampani prisľúbili, že voči migrantom budú uplatňovať prísnu politiku. Vzhľadom na to, že sa podobne zachovala aj stredopravicová doteraz vládna strana Venstre, to viedlo k tomu, že protiimigračné strany v Dánsku stratili vietor z plachiet.

„Práve odchádzajúca stredopravá vláda pritvrdila imigračné a azylové zákony natoľko, že v rámci západnej Európy zrejme drží rekord. Imigráciu dostala na starosť ministerka Inger Støjbergová, ktorá strávila štyri roky uťahovaním skrutiek, aby, podľa jej vlastných slov, sa Dánsko stalo čo najmenej príťažlivé pre žiadateľov o azyl.

Po prijatí jubilejného päťdesiateho sprísnenia zákonov sa ministerka nechala vyfotiť s oslavnou tortou a umiestnila fotku na Facebook, z čoho niektorým používateľom (a)sociálnej siete predvídateľne praskali žilky od zúrivosti,“ napísal Kechlibar.

Sociálni demokrati okrem iného sľúbili, že do desiatich rokov nastavia pravidlá tak, aby na všetkých školách predstavoval maximálny podiel detí s imigračnými koreňmi 30 %. Imigranti a žiadatelia o azyl vraj budú musieť vykonávať 37 hodín verejných prác týždenne, ak budú chcieť dostať sociálne dávky.

Vzniesli aj požiadavku zákazu vyplácania peňažných darov pre náboženské spoločnosti, ak tieto dary pochádzajú z krajín, kde nepanuje sloboda vyznania. Sociálni demokrati ďalej počítajú s tým, že by bolo možné požiadať o azyl len mimo územia Dánska, napríklad prostredníctvom orgánov OSN.

Úspech dánskych sociálnych demokratov inšpiroval tiež niektorých sociálnych demokratov v Nemecku. Bývalý predseda nemeckých sociálnych demokratov svojich kolegov vyzval, aby si vzali z Dánska príklad. Kechlibar však pochybuje, že sa to stane, pretože nemeckých politikov ovplyvňuje špecifická minulosť ich krajiny.

Celý komentár nájdete na webe Kechlibar.net.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koalícia schválila kritizovaný zákon. Pomohol Kollár a aj Kotleba. Tu sú nové pravidlá

11:35 Koalícia schválila kritizovaný zákon. Pomohol Kollár a aj Kotleba. Tu sú nové pravidlá

Finančné limity pre politické strany, financovanie volebnej kampane a pokuty sa zmenia, zrušia sa tr…