Trumpovi sa rúca plán ako domček z karát. Mexičania múr na hranici s USA zaplatiť rozhodne neplánujú

9. 9. 2016 8:49

Nový mexický minister financií José Antonio Meade vo štvrtok vyhlásil, že múr popri americko-mexickej hranici, navrhovaný kandidátom na prezidenta USA Donaldom Trumpom, nebude súčasťou štátneho rozpočtu.

Trumpovi sa rúca plán ako domček z karát. Mexičania múr na hranici s USA zaplatiť rozhodne neplánujú
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama

Môžem s úplnou istotou povedať, že v rozpočte nie je,“ povedal Meade v interview pre mexickú stanicu Televisa, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA. Minister mal neskôr v mexickom Kongrese predložiť rozpočet na rok 2017.

Vyjadrenia nasledovali deň po tom, čo Luis Videgaray Caso odstúpil z funkcie ministra financií. Urobil tak týždeň po kontroverznej návšteve Trumpa v Mexiku. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto sa dostal vo svojej krajine pod paľbu kritiky za to, že pozval do Mexika amerického republikánskeho prezidentského kandidáta Trumpa, ktorého Mexičania vo všeobecnosti odsudzujú za jeho protimexickú rétoriku.

Vybudovanie múru na hranici Mexika a USA totiž sľubuje Trump v rámci predvolebnej kampane - podľa neho to bude ochrana pred prílevom nelegálnych migrantov a drog z Mexika. Zároveň vyhlasuje, že donúti Mexičanov pokryť náklady na jeho výstavbu.

Videgaray, jeden z najspoľahlivejších ministrov vo vláde Peňu Nieta, zohral údajne kľúčovú úlohu pri pozvaní Trumpa do Mexika. Návšteva sa uskutočnila začiatkom septembra.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

12:20 Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

Slovensko je aktuálne jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení pre …