Trumpov tím označil Muellerove závery za totálne víťazstvo

    0
    Fotografi fotia štyri strany zverejnenej zredigovanej verzie záverečnej správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera (Autor: TASR)

    Právnici, ktorých vyhlásenie priniesla tlačová agentúra AP, sa tak vyjadrili po tom, ako americké ministerstvo spravodlivosti zverejnilo záverečnú správu z tohto vyšetrovania v zredigovanej podobe.

    Správa osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera podľa nich “nie je nič viac, než pokus o preformulovanie starých obvinení”.

    Samotný Trump po zverejnení správy povedal, že má “dobrý deň”, a dodal, že tomu, čo musel prekonať, by už nemal byť znovu vystavený žiadny prezident.

    “Bolo povedané: žiadne spolčenie, žiadne marenie. A mimochodom, nikdy ani žiadne nebolo a nikdy nebude,” vyjadril sa na nesúvisiacom podujatí v Bielom dome.

    Prezident zároveň zopakoval svoju výzvu na preskúmanie okolností spustenia Muellerovho vyšetrovania: “Takáto kačica by sa už nemala nikdy prihodiť žiadnemu inému prezidentovi.”

    Správa sa zameriava na otázku zasahovania Ruska do amerických volieb, ale aj na to, či v tom bola Trumpova kampaň nápomocná a či sa Trump následne snažil mariť vyšetrovanie.

    Mueller síce nezistil žiadne zločinecké spolčenie medzi Trumpovou kampaňou a ruskou vládou s cieľom zasahovať do amerických volieb, neočistil však Trumpa, pokiaľ ide o možné marenie vyšetrovania, konštatovala AP.

    Muellerov tím bol nespokojný s písomnými odpoveďami Trumpa a zvažoval jeho predvolanie na vypočutie, nakoniec ale od tohto kroku upustil vzhľadom na pravdepodobnosť zdĺhavého právneho sporu a dostatok informácií z iných zdrojov.

    Pokiaľ ide o podozrenie z marenia spravodlivosti, Muellerova správa odhaľuje, ako sa Trump opakovane pokúšal získať kontrolu nad vyšetrovaním.

    Spomína sa v nej odvolanie riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho, pokyny podriadeným, aby zaistili stiahnutie Muellera z vyšetrovania, a snahy nabádať svedkov k nespolupráci.

    Prezidentovi právnici tvrdili, že spomínané konanie nevystupuje z rámca jeho ústavných právomocí, zatiaľ čo Muellerov tím považoval za potrebné preskúmať, či nenapĺňa podstatu trestných činov.

    Mueller dospel k záveru, že Trumpove snahy o ovplyvňovanie vyšetrovania “boli zväčša neúspešné”, ale iba preto, že ľudia okolo neho “odmietali plniť príkazy a pristúpiť na jeho požiadavky”.

    Nebolo však možné jednoznačne preukázať, že sa Trump dopustil trestného činu marenia spravodlivosti.

    Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov zverejnilo vo štvrtok zredigovanú verziu záverečnej správy z Muellerovho vyšetrovania v rozsahu 448 strán.

    Závery osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, bývalého riaditeľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), odovzdalo justičným výborom oboch komôr Kongresu a sprístupnilo verejnosti na svojej internetovej stránke.

    Trumpova vláda pristúpila k zverejneniu tejto dlho očakávanej správy, hoci nie v úplnej podobe, po tom, ako ju Mueller v marci doručil ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi.

    Ten následne zhrnul najdôležitejšie závery v liste adresovanom Kongresu i verejnosti. Predstavitelia opozičnej Demokratickej strany však vtedy požadovali bezodkladné zverejnenie Muellerovej správy v plnom rozsahu.

    - Reklama -