Trumpov poradca rokoval v Moskve. Napätie medzi Ruskom a USA však trvá ďalej

26. 10. 2018 6:00

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton sa vrátil z návštevy Moskvy. K zhode vo veci odstúpenia USA od dohody o likvidácii jadrových rakiet však nedošlo.

Trumpov poradca rokoval v Moskve. Napätie medzi Ruskom a USA však trvá ďalej
Foto: SITA
Popis: Kremeľ, pohľad z mosta ponad rieku Moskvu

Bolton odišiel do Ruska, aby tam tlmočil rozhodnutie Donalda Trumpa odstúpiť od dohody o likvidácii jadrových rakiet, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší vodcovia USA a ZSSR Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Pred niekoľkými dňami Trump ohlásil svoj zámer odstúpiť od dohody a vyvolal tak po celom svete búrlivé a vo väčšine nesúhlasné reakcie. Ako argument uviedol údajné porušovanie dohody zo strany Ruska.

Moskva akékoľvek porušovanie zo svojej strany odmieta, ale ruskí politici o svojom pohľade Boltona presvedčiť nedokázali. Aj naďalej tak medzi oboma stranami panuje nesúlad. „V tomto bode sa jednoducho nezhodneme. Rusi tvrdia, že podmienky dohody neporušujú. Za takejto situácie nie je možné druhú stranu prinútiť k opätovnému dodržiavaniu dohody. Ak sami tvrdia, že nič neporušujú, bude vzájomný dialóg skutočne zložitý,“ uviedol Bolton na tlačovej konferencii.

 

 

Zdroj: Twitter / John Bolton

Návšteva Boltona v Moskve ukázala, že ani jedna strana nehodlá ustúpiť od svojich postojov. Podľa denníka The Washinigton Post tak budú európski spojenci Spojených štátov veľmi sklamaní. „Nemecko a ďalšie štáty naliehali na Donalda Trumpa, aby svoj názor zmenil,“ píše denník. Rusko teraz tvrdí, že odstúpenie od dohody môže vyvolať nové preteky v zbrojení a vrátiť svet do obdobia studenej vojny.

 

 

Zdroj: Twitter / President of Russia

Hlasy o nedodržiavaní podmienok dohody sa však z amerického tábora ozývali už za prezidentovania Baracka Obamu, ale urobiť radikálny krok sa teraz odhodlala až administratíva Donalda Trumpa. Okrem potvrdenia amerických postojov Bolton na tlačovej konferencii po skončení rokovania podľa nemeckého magazína Zeit oznámil, že by sa mali Putin s Trumpom budúci rok stretnúť na dvoch summitoch. Jeden z nich sa bude konať vo Washingtone a druhý v Moskve.

K nesúladu Ruska a Spojených štátov sa vyjadril aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý oponoval ruskej strane v názore, že by odstúpenie od dohody viedlo k ďalším pretekom v zbrojení, ako to bolo v 80. rokoch minulého storočia. „To si naozaj nemyslím. Ale treba dôsledky takého rozhodnutia prerokovať.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …